Papież Franciszek zdecydował. Jest nowa nominacja dla polskiego biskupa

Polska
Papież Franciszek zdecydował. Jest nowa nominacja dla polskiego biskupa
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Papież Franciszek

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim. Artur Ważny zastąpi na tym stanowisku bp Grzegorza Kaszaka, który ustąpił po wybuchu skandalu w Dąbrowie Górniczej.

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim - poinformowała we wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce. 

Nowa nominacja papieża Franciszka

Nowy ordynariusz sosnowiecki to Artur Ważny. Urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie. W 1985 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1991 roku, po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.

 

ZOBACZ: Rzecznik KEP: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom


12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizą wybrał słowa "Patris corde" (Ojcowskim sercem). 


W Konferencji Episkopatu Polski pełni on funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. 

Biskup zrezygnował po skandalu w Dąbrowie Górniczej

Bp Artur Ważny zastąpi na urzędzie ordynariusza diecezji sosnowieckiej bp Grzegorza Kaszaka, który w październiku 2023 roku ustąpił z pełnienia funkcji biskupa diecezjalnego.  


Bp Grzegorz Kaszak zrezygnował po wybuchu skandalu w Dąbrowie Górniczej. W mieszkaniu jednego z księży, na imprezie o charakterze seksualnym zasłabł mężczyzna, któremu nikt nie udzielił pomocy. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Kościół nie należy do żadnej kultury


Papież Franciszek bez żadnych zastrzeżeń przyjął rezygnację. Bp Kaszak wystosował list do księży i wiernych, w których przeprosił za ewentualne zaniedbania. 


"Proszę też wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń. Jeśli kogoś uraziłem lub coś zaniedbałem, bardzo za to przepraszam" – pisał wówczas bp Kaszak. 
 

Aldona Brauła / sgo / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie