Papież Franciszek: Kościół nie należy do żadnej kultury

Świat
Papież Franciszek: Kościół nie należy do żadnej kultury
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Ojciec Święty spotkał się z członkami Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

- Kościół kroczy w historii, z kobietami i mężczyznami każdego wieku, i nie należy do żadnej kultury, ale pragnie ożywić serce każdej kultury cichym i odważnym świadectwem Ewangelii, aby wspólnie budować cywilizację spotkania - powiedział papież Franciszek, podczas spotkania z delegacją Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Papież Franciszek przyjął delegację Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, by uczcić 70. rocznicę jego założenia. Z tej okazji przemówił do zgromadzonych, chwaląc ich eksperckość, życząc dalszych sukcesów, ale także przestrzegając przed zagrożeniami czyhającymi na członków ich profesji.

Papież Franciszek: Nie możemy bierne przyglądać się trwającemu konfliktowi

Na początku Ojciec Święty zaznaczył, że członkowie komitetu "pochodzą z różnych krajów i trzech kontynentów, a każdy z nich posiada cenną wiedzę specjalistyczną", co stanowi jego siłę.

 

- Świadczy to o zaangażowaniu w poszukiwanie prawdy historycznej w skali globalnej, w duchu dialogu z różnymi wrażliwościami historiograficznymi i wieloma tradycjami badawczymi - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Incydent na audiencji papieża Franciszka. W tłumie był groźny przestępca

 

Jednocześnie ostrzegł zgromadzonych, by nie zbaczali z obranej ścieżki i dalej prowadzili swoje badania w sposób "wolny od jakiejkolwiek ideologii i szanujący prawdę". Taki rodzaj działania określił mianem "dyplomacji kulturowej". Zdaniem papieża to podejście jest kluczowe, szczególnie w obecnych czasach, ponieważ "ideologie zabijają".

 

- Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, jest to konieczne w obliczu trwającego na świecie rozdrobnionego konfliktu, któremu nie możemy się biernie przyglądać - podkreślił.

Ojciec Święty: Kościół nie należy do żadnej kultury

Papież zaznaczył również, że historycy mają "szczególny wkład" w dialog między Kościołem a światem współczesnym. By wyjaśnić, co miał na myśli, posłużył się cytatem jednego ze swoich poprzedników - Pawła VI.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Mówił o godności

 

- Kościół kroczy w historii, z kobietami i mężczyznami każdego wieku, i nie należy do żadnej kultury, ale pragnie ożywić serce każdej kultury cichym i odważnym świadectwem Ewangelii, aby wspólnie budować cywilizację spotkania - powiedział. 

 

Taka postawa stoi w sprzeczności z pokusami wynikającymi z indywidualizmu i wyrastającej z ideologii potrzeby dążenia do afirmacji własnego punktu widzenia, podsycając jedynie nieuprzejmość i konfrontację.

 

Na koniec papież Franciszek wezwał zgromadzonych, by w swojej pracy kierowali się jego słowami. Życzył im również, by stali się "ekspertami od ludzkości, a także jej sługami ludzkości".

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie