Brytyjski sprzęt trafi do Polski. Rishi Sunak ujawnił szczegóły

Polska
Brytyjski sprzęt trafi do Polski. Rishi Sunak ujawnił szczegóły
AP/Mindaugas Kulbis
Brytyjski myśliwiec Eurofighter Typhoon

Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. - Rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej współpracy ws. obronności - przekazał szef polskiego rządu. - Przywieziemy tutaj myśliwce Typhoon, które będą patrolować polską przestrzeń powietrzną - ogłosił premier Wielkiej Brytanii.

- Rozmawialiśmy w czasie spotkania w naszej bazie oraz podczas spotkania w cztery oczy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Bezpieczeństwie Polski, bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii, o bezpieczeństwie Europy w oczywistym kontekście - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z brytyjskim premierem.

 

Szef polskiego rządu przypomniał, że "wokół naszych granic panuje wojna". - Nieprzypadkowo Wielka Brytania i Polska stanowią kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji naszych działań - dodał.

Apel Tuska. "Musimy natychmiast zakończyć czas konkurencji"

- Rozmawialiśmy również o wzmocnieniu naszej współpracy, w tych formatach, w których Polska i Wielka Brytania już działają ws. obronności - podkreślił Tusk.

 

Premier przypomniał, że Polska zadeklarowała przystąpienie do europejskiej tarczy antyrakietowej. - Bardzo się cieszę, że będziemy w ramach tej inicjatywy współpracowali bardziej niż dotychczas z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi i partnerami - stwierdził.

 

- Współpraca między Polską i Wielką Brytanią może być i jestem przekonany, że będzie wzorcowym modelem, także dla innych naszych partnerów - dodał.

 

ZOBACZ: Prezydent chce rozmawiać z premierem. Chodzi o kluczowy program

 

- Z tych różnych inicjatyw musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały nasz  kontynent. Musimy zakończyć ten czas pewnej konkurencji, współzawodnictwa między różnymi inicjatywami na rzecz obrony - podkreślił Donald Tusk. 

 

- Musimy przekonać wszystkich naszych partnerów do pełnej koordynacji systemów, sprzętu i polityk bezpieczeństwa - dodał. 

 

Premier przekazał również, że jednym z tematów rozmowy była walka z nielegalna migracją. - Mamy w tej sprawie zbieżne poglądy i podobna determinację - powiedział. 

 

- Wiemy, jak delikatnej materii dotykamy, ale zadaniem numer jeden każdego rządu jest ochrona swoich obywateli, ochrona własnego terytorium, kontrola i ochrona swoich granic - podkreślił Tusk.

 

- Nasza stara, dobra przyjaźń Wielkiej Brytanii i Polski znajduje potwierdzenie także w naszej współpracy - podsumował szef polskiego rządu.

Rishi Sunak: Myśliwce Typhoon trafią do Polski

O niesamowitej sile, która cechuje relacje Polski i Wielkiej Brytanii, mówił również premier Rishi Sunak. - We are "sojusznicy za zawsze" (Jesteśmy sojusznikami na zawsze - red.) - dodał mówiąc po polsku.

 

- Nigdy w Wielkiej Brytanii nie zapomnimy o tym, że to polscy piloci chronili nasze życie walcząc na naszym niebie - przypomniał.

 

Sunak podkreślił również, że Wielka Brytania i Polska są od początku wojny zaangażowane w pomoc Ukrainie. Ogłosił również, że Brytyjczycy pomogą chronić polskie niebo.

 

ZOBACZ: Niemcy będą zarządzać "żelazną kopułą" Europy? Eksperci odpowiadają

 

- Budujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie bronił przestrzeni powietrznej nad Polską. Wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach po to, żebyśmy mogli współpracować nad najważniejszymi aspektami obrony powietrznej - powiedział.

 

Sunak poinformował, że w ramach wsparcia Wielkiej Brytanii wyśle do Polski myśliwce Typhoon, które będą bronić polskiej przestrzeni powietrznej oraz 16 tys. brytyjskich żołnierzy. Według niego, Polska jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa w całej Europie.

 

Brytyjki premier zwrócił również uwagę na coraz lepsze stosunki handlowe między krajami. Jak zauważył w ostatnich latach wymiana handlowa między Polską a Wielką Brytanią została podwojona i osiągnęła wartość 30 miliardów funtów.

 

Rishi Sunak przekazał także, że podczas spotkania z Donaldem Tuskiem rozmawiali m.in. o wykorzystaniu zablokowanych rosyjskich aktywów, o presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej oraz o współpracy energetycznej.

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność 

Wcześniej brytyjski premier wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem odwiedzili 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej.

 

Podczas wizyty w bazie, Rishi Sunak zapowiedział, że Wielka Brytania zwiększy swoje wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Decyzję tę uzasadnił rosnącymi zagrożeniami na świecie.

 

Szef brytyjskiego rządu poinformował, że wydatki na obronność wzrosną z 64,6 mld funtów w bieżącym roku, do 78,2 mld funtów w 2028 r., a następnie do 87 mld funtów w 2030 r. Razem oznacza to, że wydatki na obronność w ciągu najbliższych sześciu lat zwiększą się o dodatkowe 75 mld funtów.

 

ZOBACZ: Groźba Trumpa i słynne 2 proc PKB. Nowe deklaracje państw NATO

 

- To pokoleniowa inwestycja w brytyjskie bezpieczeństwo i brytyjski dobrobyt, która czyni nas bezpieczniejszymi w kraju i silniejszymi za granicą - podkreślił.

 

Podczas pobytu w Warszawie Sunak ogłosił również, że Wielka Brytania zapewni dodatkowe 500 mln funtów natychmiastowego finansowania w celu wsparcia najpilniejszych potrzeb wojskowych Ukrainy, w tym zakupu amunicji, obrony powietrznej i dronów, co zwiększy wartość brytyjskiej pomocy w tym roku do 3 mld funtów.

 

Dodatkowo ministerstwo obrony przekaże ukraińskim siłom zbrojnym pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, ponad 1600 pocisków rakietowych i 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie