Rekordowe wydatki na broń. Ponad 2 biliony dolarów

Świat
Rekordowe wydatki na broń. Ponad 2 biliony dolarów
Pixabay
Rekordowe wydatki na broń

Ponad 2 biliony dolarów - tyle wydały wszystkie państwa na świecie na zakup broni. To rekordowy wynik. W ostatnim czasie najszybciej wydatki rosną w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Europie.

Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w Sztokholmie zaktualizował swój raport dotyczący światowych wydatków na broń. Okazuje się, że w 2023 roku wszystkie państwa wydały łącznie na broń ponad 2 bln dolarów. 

Rekordowe wydatki na broń 

Między 2022 a 2023 rokiem kwota przeznaczona na wojsko wzrosła na całym świecie o 6,8 proc. To najwyższy wynik od 2009 roku.

 
Pierwszy raz od 2009 roku wydatki wzrosły we wszystkich regionach na świecie. Szczególnie zauważalna jest zmiana w Afryce, gdzie wiele państw ogarniętych jest wojną domową.  

 

ZOBACZ: Kreml reaguje na słowa Dudy. Chodzi o kluczową broń


Najwięcej na broń przeznaczyły dwa państwa: Stany Zjednoczone (37 proc. kwoty) i Chiny (12 proc.). Tylko te kraje odpowiadają niemal za połowę światowych wydatków. W przeciągu ostatniego roku zwiększyły nakłady na wojsko odpowiednio o 2,3 i 6 proc.  


Jak przekazuje portal dziennika "The Guardian" o wiele większe wydatki w USA wynikają z inwestowania sporych kwot w rozwój technologiczny. Waszyngton chce "być na bieżąco i stara się pozostać w czołówce rozwoju technologicznego". 

 

ZOBACZ: Zdobył więcej głosów niż w wyborach do Sejmu. Zostanie jednak posłem


Jako trzecie państwo wydające najwięcej na broń wymieniono Rosję. Od 2014 roku, kiedy Rosja zajęła Krym, Władimir Putin inwestuje ogromne kwoty w wojsko i nowoczesny sprzęt. W raporcie zaznaczono jednak, że wydatki na broń, chociaż spore, nie obciążają PKB Rosji, tak jak dzieje się w przypadku Ukrainy. 

Wydatki na broń. Które miejsce zajmuje Polska?

Na Bliskim Wschodzie, gdzie obecnie sytuacja polityczna jest bardzo napięta, najwięcej na broń wydaje Arabia Saudyjska. Następny jest Izrael, Turcja i Iran. 


Polska jest na 14. miejscu w rankingu światowych wydatków wojskowych. Zwiększona nakłady na broń związane są z konfliktem w Ukrainie i zagrożeniem wybuchu III wojny światowej. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie