Kreml reaguje na słowa Dudy. Chodzi o kluczową broń

Świat
Kreml reaguje na słowa Dudy. Chodzi o kluczową broń
Alexander Zemlianichenko/PAP/Radek Pietruszka
Kreml reaguje na wywiad Andrzeja Dudy

Rosyjskie wojsko przeanalizuje wszelkie posunięcia Polski w sprawie przyjęcia amerykańskiej broni nuklearnej - stwierdził rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. Jest to reakcja na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w jednym z wywiadów powiedział, że Polska jest gotowa rozmawiać z USA w sprawie broni nuklearnej, która wzmocniłaby NATO.

Andrzej Duda jest gotowy na rozmowy o ewentualnym przyjęciu broni nuklearnej od USA. Prezydent w wywiadzie z "Faktem" stwierdził, że takie posunięcie znacząco wzmocniłoby wschodnią część NATO.  

Reakcja Kremla na słowa Andrzeja Dudy

- Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś. Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

 

Prezydent wyznał, że Polska jest gotowa na każdą odpowiedzialność związaną z byciem w Sojuszu. - Jesteśmy sojusznikiem w sojuszu i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę - dodał. 

 

ZOBACZ: Jeszcze o nim nie słyszeliśmy, ale Rosja straciła rzadki system Fundament-M


Na reakcję Kremla nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek, kilka godzin po opublikowaniu wywiadu, Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja dokładnie przeanalizuje wszystkie doniesienie na temat ewentualnej broni nuklearnej w Polsce.  
 
- Rosyjskie wojsko przeanalizuje sytuację i podejmie niezbędne działania w przypadku pojawienia się w Polsce amerykańskiej broni nuklearnej. Wojsko przeanalizuje sytuację i podejmie wszelkie niezbędne kroki odwetowe, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo - powiedział rzecznik Kremla.  

Broń nuklearna w Polsce?

Na razie nie ma pewnych doniesień na temat ewentualnego rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. W ubiegłym roku Mateusz Morawiecki apelował do rządu USA o przyłączenie Polski do programu Nucelar Sharing. Rzecznik Rady bezpieczeństwa - John Kirby powiedział jednak, że nie prowadzone są w tym kierunku żadne rozmowy.  

 

ZOBACZ: "Rosja dalej sprzedaje ropę przez Bałtyk". Wiceszef MSZ alarmuje


Polska zakupiła 32 samoloty F-35, które mają zdolność do przenoszenia nuklearnych ładunków taktycznych. Chwilowo będą wykorzystywane jedynie do szkoleń. 

Aldona Brauła / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie