Zdobył więcej głosów niż w wyborach do Sejmu. Zostanie jednak posłem

Polska
Zdobył więcej głosów niż w wyborach do Sejmu. Zostanie jednak posłem
Facebook/ Łukasz Sęk Radny Miasta Krakowa
Dominik Jaśkowiec

W Sejmie pojawi się nowy poseł, który zastąpi Aleksandra Miszalskiego. Miejsce przysługuje Dominkowi Jaśkowcowi. Krakowski radny potwierdził, że obejmie mandat.

Aleksander Miszalski jest posłem Platformy Obywatelskiej. Teraz jednak wygrał wybory na prezydenta Krakowa. Funkcji łączyć nie można, więc nowy włodarz dawnej stolicy Polski musi zrezygnować z mandatu poselskiego.

Kto zamie miejsce Miszalskiego? 

W takich przypadkach miejsce w Sejmie przysługuje kolejnej osobie z listy kandydatów, która w wyborach parlamentarnych zdobył następny wynik. W tym przypadku to Dominik Jaśkowiec.

 

To wieloletni samorządowiec Krakowa. Urodził się w 1977 roku, w 2002 ukończył studia politologiczne. Później obronił doktorat z nauk społecznych. Jest autorem książki "Dzielnice Krakowa. Ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta".

 

W 2004 Jaśkowiec dołączył do Platformy Obywatelskiej. Od 2022 roku zdobył mandat w krakowskiego radnego, a w latach 2018-2022 był przewodniczącym rady miasta.

Dominik Jaśkowiec obejmie mandat posła

W rozmowie z "Gazetą Krakowską" Jaśkowiec wskazał, że jest gotowy objąć mandat poselski. Wcześniej mówił Interii, że waha się ze względu na swoje zobowiązania.

 

ZOBACZ: Wybory w Krakowie. Aleksander Miszalski nowym prezydentem

 

Dylemat Jaśkowca polegał na tym, że w ostatnich wyborach samorządowych ponownie uzyskał mandat radnego w Krakowie. Zagłosowało na niego ponad 9,5 tysiąca mieszkańców miasta. Tymczasem w wyborach do Sejmu Jaśkowiec dostał nieco ponad 6 tysięcy głosów.

 

- Nie chcę teraz, aby moi wyborcy, którzy w tych samorządowych wyborach oddali na mnie głos, poczuli się zawiedzeni. Mam wobec nich pewne zobowiązania. Dlatego będę chciał się spotkać z Aleksandrem Miszalskim i porozmawiać z nim na ten temat. Zapytać o gwarancje realizacji postulatów, które obiecałem - mówił Jaśkowiec Interii.

 

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie