Lawina w Tatrach. Nie żyje 34-latek

Polska
Lawina w Tatrach. Nie żyje 34-latek
Facebook/TPN
Ciało 34-latka odnalezione w rejonie Świnickiej Kotliny(zdj. ilustracyjne)

Ratownicy w nocy odnaleźli ciało 34-latka, który samotnie wybrał się w góry. Niestety podczas jego wędrówki w Tatrach w okolicach Świnickiej Kotliny zeszła lawina, która przysypała mężczyznę. Mimo podjętych działań ratowników, na pomoc było za późno.

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili poszukiwania zaginionego turysty. O północy ratowników zaalarmowali zaniepokojeni bliscy zaginionego, ponieważ ten nie wrócił z samotnej wyprawy.  

Ratownicy odnaleźli ciało zaginionego turysty. Sygnał nadał detektor

Ratownicy odnaleźli mężczyznę w rejonie Świnickiej Kotliny w lawinisku około godziny 4:45. Niestety na ratunek było już za późno. Lawina średnich rozmiarów zeszła najpewniej w sobotę po południu. Podczas zdarzenia 34-latek miał odpięte narty skiturowe - poruszał się pieszo.

 

ZOBACZ: Lawina w Tatrach. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec TOPR

 

- Mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy TOPR szybko odnaleźli go pod z wałami śniegu. Od razu po dotarciu na lawinisko na swoich urządzeniach ratownicy złapali sygnał nadawany przez detektor i po około dwóch minutach dotarli do poszkodowanego, który znajdował się 40 cm pod śniegiem. Wydobyli go na powierzchnię, ale na ratunek było już za późno – powiedział ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski. 


Sprawą zajęła się policja. Funkcjonariusze ustalili, że tragicznie zmarły to 34-latek z Małopolski. Ciało z polecenia prokuratury zabezpieczono do dalszych badań. 

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. Komunikat TOPR

W Tatrach od kilku dni pada śnieg. W górach do niedzieli do godziny 20:00 obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na ogół jest związana dobrze z podłożem, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. W związku z tym wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym. 

 

ZOBACZ: Akcja TOPR w Tatrach. Nie żyje turysta przysypany lawiną pod Kondracką Przełęczą


"Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości" - napisano w komunikacie.  

Karina Jaworska / pap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie