Lawina w Tatrach. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec TOPR

Polska
Lawina w Tatrach. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec TOPR
PAP/Grzegorz Momot
Zdj. ilustracyjne. Kolejna lawina zeszła w Tatrach

Lawina zeszła w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. W akcji brał udział śmigłowiec TOPR. Ratownicy na miejscu odnaleźli jedną osobę. Tatrzański Park Narodowy przypomina, że w wyższych partiach gór wciąż panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

O godz. 10:30 ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali poinformowani, że zeszła lawina w rejonie Miedzianego na stronę Doliny Pięciu Stawów.

 

Do akcji skierowano śmigłowiec TOPR.

 

- Po dotarciu na miejsce ustalono, że poszkodowany jest na powierzchni - przekazał dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Lawinisko przeszukiwało 20 ratowników i dwóch psów - dodał.

 

Po południu zakończono akcję ratunkową. Nie było więcej poszkodowanych osób. 

 

WIDEO: Lawina w Tatrach. Akcja ratunkowa zakończona

 

Tatry. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W niedzielę lawina na Przełęczy Kondrackiej pod Giewontem całkowicie przysypała turystę - jego odnalezienie i odkopanie zajęło ratownikom TOPR dwie godziny. Mężczyzna zmarł w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr wciąż panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

 

Ze względu na trzeci stopień zagrożenia lawinowego, odradzane są wyjścia powyżej górnej granicy lasu.

 

ZOBACZ: Lawina w Tatrach. Akcja ratunkowa pod Kondracką Przełęczą

 

Szlaki w tej części Tatr są w wielu miejscach nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne.

 

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego.

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie