Nietypowa oferta pracy. Wskazane niewychodzenie z łóżka

Świat
Nietypowa oferta pracy. Wskazane niewychodzenie z łóżka
Pixabay/InteriorLens
Nietypowa oferta pracy - nie można wstać z łóżka

Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki we współpracy z NASA szuka osób, które przez dwa miesiące nie wyjdą z łóżka. 12 kandydatów będzie mogło zarobić kilkanaście tysięcy euro, o ile przez 60 dni będą jeść, myć się i rozmawiać tylko w pozycji leżącej. Badanie ma na celu zminimalizowanie nieprzyjemnych skutków długiego przebywania w kosmosie.

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki we współpracy z NASA poszukuje 12 kandydatów, którzy spędzą 60 dni w łóżku w ramach badań. Początek eksperymentu zaplanowano na jesień 2024 roku. Cały program potrwa 88 dni, ponieważ od uczestników wymagane jest także wcześniejsze przygotowanie, podczas którego zostaną poddani obserwacji przez wykwalifikowanych medyków.  

Praca, w której nie wychodzisz z łóżka

Celem badania jest odtworzenie warunków, w jakich znaleźć mogą się astronauci przebywający dłuższy czas w przestrzeni kosmicznej. Eksperyment ma przynieść rozwiązania na problemy z jakimi mogą się borykać kosmonauci. Według agencji kosmicznej długie okresy przebywania w kosmosie mogą niekorzystnie wpływać na percepcję zmysłową, koordynację i motorykę - co może objawia się problemami z chodzeniem – a także przyczynić się do częstych zawrotów głowy. 

 

ZOBACZ: Szkocja. Wymarzone okoliczności pracy. Ogłoszenie dla fanów Harry'ego Pottera


W związku z tym, aby jak najlepiej odtworzyć panujące warunki w kosmosie, łóżka, na których będą leżeć badani, będą pochylone o sześć stopni w dół. Oznacza to, że głowa będzie znajdować się niżej niż stopy.  


Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery grupy. W każdej grupie będzie mierzony wpływ na różne zabiegi, takie jak trening siłowy i wytrzymałościowy. Jednak grupy będą się różnic. Niektórzy uczestnicy będą mieli przywiązane nogi "do deski, tak aby mieli wrażenie, że stoją". Inni, jak informuje portal euronews.next, będą leżeć na "łóżkach grawitacyjnych", tak aby sprawiać wrażenie unoszenia się w powietrzu.  

Tysiące euro za leżenie w łóżku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Badani muszą spełniać jednak pewne warunki. Poszukiwane są osoby wyłącznie w wieku od 24 do 55 lat o wzroście od 1,53 m do 1,9 m. Kandydaci powinni być zdrowi, nie palić i znać dobrze język niemiecki. 

 

ZOBACZ: Malediwy. Kurort rekrutuje na stanowisko "Ken plażowicz". Zadanie główne - leżenie na piasku


Proces rekrutacyjny rozpoczyna się od złożenia wniosku online. Następnie odbywa się sesja informacyjna, ocena psychologiczna badanego, wywiad telefoniczny i ocena lekarska.  


W trakcie badania od uczestników oczekuje się wykonywania codziennych czynności - mycia się, korzystania z toalety, jedzenia w pozycji leżącej. Większość czasu badani będą spędzać osobno, jednak będzie możliwe przeniesienie ich do wspólnych sal, gdzie będą mogli wchodzić ze sobą w interakcje, grać w gry planszowe albo oglądać telewizję.  


Osoby, które ukończą dwumiesięczny program otrzymają rekompensatę w wysokości 18 tys. euro.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie