Pomoc z USA dla Ukrainy przyznana. Są pierwsze reakcje z Kijowa i Moskwy

Świat
Pomoc z USA dla Ukrainy przyznana. Są pierwsze reakcje z Kijowa i Moskwy
AP/Ukrainian Presidential Press Office

"Jestem wdzięczny Izbie Reprezentantów USA, obu partiom i osobiście spikerowi Mike'owi Johnsonowi za decyzję, która utrzymuje historię na właściwym torze" - tak przegłosowanie pakietu pomocy skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zareagowali też inni czołowi politycy z Kijowa. Do sprawy odnieśli się również przedstawiciele Kremla.

Izba Reprezentantów przyjęła w sobotę ustawę o pomocy dla Ukrainy, zakładającą wsparcie sięgające blisko 61 mld dolarów. Złożenie pod nią podpisu zapowiada prezydent Joe Biden, ale najpierw musi jeszcze zostać przyjęta przez Senat. Nie powinno być to jednak przeszkodą, by weszła w życie.

Wołodymyr Zełenski: Demokracja i wolność nigdy nie zostaną pokonane

Długo wyczekiwaną w Kijowie decyzję skomentowali czołowi ukraińscy politycy. "Dziękujemy, Ameryko!" - rozbrzmiewa w ich mediach społecznościowych, w tym na profilu Wołodymyra Zełenskiego.

 

"Jestem wdzięczny Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, obu partiom i osobiście spikerowi Mike'owi Johnsonowi za decyzję, która utrzymuje historię na właściwym torze. Demokracja i wolność zawsze będą miały znaczenie na świecie i nigdy nie zostaną pokonane, dopóki Ameryka będzie ich bronić" - dodał ukraiński prezydent.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski ma nowy plan. Wśród wykonawców Polska

 

Podkreślił, że przyjęta za oceanem ustawa "pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i wzmocni oba nasze narody". Ma nadzieję, iż zostanie ona teraz przyjęta przez Senat i podpisana przez Bidena. 

"Historyczna decyzja". Kijów cieszy się z amerykańskiej pomocy

Zareagował też szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. "Dziękuję narodowi amerykańskiemu, prezydentowi Joe Bidenowi, przedstawicielom obu partii za ich solidarność" - napisał.

 

Przypomniał, że Ukraińcy omawiali potrzebę przejęcia przez Waszyngton nowego pakietu  "ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w Stanach Zjednoczonych". "Przeprowadziliśmy szereg ważnych rozmów z przedstawicielami Partii Demokratycznej i Republikańskiej" - uściślił.

 

ZOBACZ: Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja Izby Reprezentantów

 

Natomiast przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk stwierdził, że w Izbie Reprezentantów zapadła "historyczna decyzja". "Wyrażam również wdzięczność moim kolegom, liderom prawie 30 parlamentów, którzy zademonstrowali solidarność i wsparcie dla Ukrainy, przybliżając tę decyzję" - uznał.

Reakcja Moskwy. "Pogłębienie kryzysu na całym świecie"

Decyzja amerykańskich polityków nie przeszła bez echa w Moskwie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał, że przyznanie Ukrainie miliardów dolarów było "oczekiwane i przewidywalne". "To jeszcze bardziej wzbogaci Stany Zjednoczone Ameryki i jeszcze bardziej zrujnuje Ukrainę, zabijając jeszcze więcej Ukraińców z powodu reżimu w Kijowie" - stwierdził, cytowany przez agencję TASS.

 

Niedługo później rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa oceniła, że "pomoc USA dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu pogłębia kryzys na całym świecie".

Premier RP: Mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy

Wieści z Waszyngtonu były wyczekiwane także w Polsce. Odnieśli się do nich m.in. premier Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 

 

Szef rządu we wpisie na platformie X podziękował spikerowi Mike'owi Johnsonowi, o którym wcześniej wyrażał się krytycznie z powodu przeciągania podjęcia decyzji. "Lepiej późno niż za późno. I mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy" - stwierdził. 

 

Późnym wieczorem swój wpis zamieścił też prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie. Duda zaznaczył, że jest wdzięczny spikerowi Johnsonowi, a decyzję o przeforsowaniu ustawy nazwał "kluczową" w walce z rosyjską agresją. "To wyraźne potwierdzenie przywództwa USA wśród wszystkich krajów wolnego świata" - dodał. 

 

ZOBACZ: Premier Szmyhal o tym, co się stanie, "gdy Ukraina upadnie" 

 

"W imieniu narodu polskiego pragnę podziękować marszałkowi Johnsonowi za to, że w ostatniej chwili udało mu się doprowadzić do przyjęcia pakietu uzupełniającego dla Ukrainy. Ta wojna musi zostać wygrana i zostanie wygrana" - napisał z kolei Hołownia. 

Szef NATO: Wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi

Informacje zza oceanu ucieszyły też szefa NATO Jensa Stoltenberga, który od początku wojny działa w zakresie organizowania wsparcia militarnego dla Kijowa. W piątek ogłosił, że na Ukrainę popłynie dodatkowa pomoc od członków Sojuszu.

 

"Cieszę się, że Izba Reprezentantów USA zatwierdziła nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Ukraina wykorzystuje broń dostarczoną przez sojuszników NATO do niszczenia rosyjskich zdolności bojowych. Dzięki temu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi, w Europie i Ameryce Północnej" - napisał.

Wyrazy wdzięczności również z Brukseli

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła "przytłaczająco pozytywny wynik głosowania". "Ukraina zasługuje na wszelkie możliwe wsparcie przeciwko Rosji" - dodała.

 

Wyraziła nadzieję, że teraz amerykański Senat jak najszybciej przegłosuje tę ustawę, bo "stawką jest życie". "Transatlantyccy sojusznicy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji" - skwitowała przewodnicząca KE.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie