List w butelce z 1939 roku. Jego autor zginął dwa lata później

Polska
List w butelce z 1939 roku. Jego autor zginął dwa lata później
Nadleśnictwo Płock, Lasy Państwowe
List w butelce pochodzi z 1939 roku

Leśniczy z Nadleśnictwa Płock wraz z geodetą wykopali list w butelce napisany w 1939 roku. Okazało się, że autorem był proboszcz, który do dziś jest ważną postacią dla lokalnej społeczności. Ksiądz zginął dwa lata później w tragicznych okolicznościach.

Na terenie leśnictwa Sikórz odbywało się wznawianie granic między drogą gminną a lasem. Podczas prac leśniczy i geodeta natknęli się na zakorkowaną butelkę, w środku której znajdował się list.  

List w butelce z 1939 roku

List napisany 24 czerwca 1939 roku, został opatrzony pieczęcią parafii Sikórz oraz podpisem księdza Józefa Sobocińskiego i organisty Rafała Banasiaka. 

 

ZOBACZ: Syreny w Warszawie zawyły w samo południe. Istotny powód


"List znajdujący się w butelce pochodzi z 24 VI 1939 roku. Opatrzony jest pieczęcią parafii oraz podpisem księdza Józefa Sobocińskiego i organisty Rafała Banasiaka. Zawiera słowa Ewangelii świętej według świętego Mateusza" – przekazano w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Płock. 
 
List okazał się być ważną pamiątką dla lokalnej społeczności. Ksiądz Józef Sobociński był bardzo szanowaną i lubianą postacią. Po wybuchu wojny trafił do obozu koncentracyjnego. W 1941 roku zginął śmiercią tragiczną.  

 

ZOBACZ: Kanada. Młoda orka utknęła w zatoce. Z pomocą ruszyła skrzypaczka


W Kościele Parafialnym p.w. św. Trójcy w Sikorzu znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona ks. Józefowi Sobocińskiemu. Znalezisko zostało przekazane do Muzeum Diecezjalnego w Płocku. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie