Syreny w Warszawie zawyły w samo południe. Istotny powód

Polska
Syreny w Warszawie zawyły w samo południe. Istotny powód
Wikipedia Commons/zdj. ilustr.
W Warszawie zawyły syreny

Dźwiękiem alarmowych syren Warszawa uczciła pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. "Zachęcam wszystkich państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać w ten sposób hołd" - zachęcał wojewoda mazowiecki Tomasz Frankowski. Symbolem zrywu sprzed 81 lat są papierowe żonkile, które można przypiąć do ubrań. Rozdawane są w różnych punktach stolicy.

W piątek mija 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Bohaterska walka żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego oraz tysięcy mieszkańców wydzielonej dzielnicy miasta wybuchła jako akt buntu przeciwko całkowitemu wysiedleniu warszawskich Żydów i ich planowanej eksterminacji w nazistowskich niemieckich obozach koncentracyjnych

 

ZOBACZ: W Warszawie zawyją syreny. Rafał Trzaskowski tłumaczy

 

Powstańcy 19 kwietnia 1943 roku zaatakowali wkraczające na teren getta oddziały niemieckie. Nierówna walka z niemieckim okupantem trwała do 16 maja 1943 r. "Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć. Wielka akcja została zakończona wysadzeniem w powietrze warszawskiej synagogi o godzinie 20:15 (...)" - oświadczył wówczas SS-Gruppenführer Jürgen Stroop.

81 lat pod powstania w getcie. "Pokażmy, że łączy nas pamięć"

W stolicy o godz. 12 na pamiątkę tragicznych wydarzeń z kwietnia 1943 roku na minutę uruchomiono syreny alarmowe. - W ten symboliczny sposób chcemy upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń. Tego dnia zachęcam wszystkich państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać w ten sposób hołd oraz wziąć od wolontariuszy papierowego żółtego żonkila, który stał się symbolem zbiorowej pamięci o powstańcach getta - przekazał wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

 

Jak przypomina wojewoda, mieszkańcy nie powinni w związku z nadaniem ciągłego sygnału obawiać się niebezpieczeństwa.

Żonkile do zabrania. Rafał Trzaskowski zachęca do udziału w akcji

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski również zachęcił mieszkańców stolicy, by w piątek przypinali do ubrań papierowe żonkile. 

 

"Symboliczne papierowe kwiaty możecie także znaleźć w pięciu lokalizacjach na specjalnie udekorowanych słupach. Przypnijcie je do ubrania na znak upamiętnienia tego bohaterskiego zrywu" - napisał Trzaskowski w mediach społecznościowych. - "Pokażmy, że łączy nas pamięć" - dodał prezydent, nawiązując do nazwy akcji. 

 

ZOBACZ: Pomnik Syrenki po oblaniu farbą. Władze Warszawy pokazały szkody

 

Słupy z kwiatami do zabrania znajdują się na ul. Wołoskiej, Królewskiej, przy pl. Bankowym, pl. Wilsona i skrzyżowaniu ulicy Targowej z Ząbkowską w Warszawie. 

Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie