Kanada. Młoda orka utknęła w zatoce. Z pomocą ruszyła skrzypaczka

Świat
Kanada. Młoda orka utknęła w zatoce. Z pomocą ruszyła skrzypaczka
Flickr/Kenai Fjords National Park/PDM 1.0/YouTube/The Canadian Press
Skrzypaczka chciała uwolnić fokę przy pomocy muzyki

Znana skrzypaczka zagrała swoją ulubioną melodię, aby skłonić młodą orkę do opuszczenia zatoki. Pomysł skrzypaczki - chociaż nietypowy - zdawał się zaciekawić zwierzę. Orka znajduje się w pułapce od miesiąca, a wszystkie wcześniejsze próby jej uwolnienia okazywały się nieskuteczne.

W ubiegły piątek rozpoczęły się kolejne próby uwolnienia młodej orki, która od marca przebywa w zatoce w Kolumbii Brytyjskiej na terenie Kanady. 50 osób próbowało zagonić orkę na płyciznę, aby następnie złapać ją w płachtę i przetransportować do Pacyfiku. Niestety akcja zakończyła się niepowodzeniem, a w związku z tych swoich sił spróbowała znana skrzypaczka.  

Chcą uwolnić orkę. Znana skrzypaczka zagrała dla niej koncert

W czwartek Carol Love ustawiła się na moście nad zatoką i próbowała zainteresować orkę swoją muzyką graną na skrzypcach. Miała nadzieję, że zwabione melodią zwierzę samo przepłynie przez wąski przesmyk pod mostem i bez konieczności użycia sieci dopłynie do oceanu. 

 

ZOBACZ: Stado orek zaatakowało jacht. Nagranie trafiło do sieci


Skrzypaczka zagrała swoją ulubioną piosenkę "Tennessee Whiskey". Jednak, jak podała agencja The Canadian Press, zwierzę dopłynęło jedynie w pobliże mostu i wychyliło się na powierzchnię. Nie zdecydowało się wypłynąć dalej. 


- Wiele z dźwięków moich skrzypiec brzmi jak orki, więc miałam nadzieję, że będzie z nimi rezonować i da się namówić na przepłynięcie - wyjaśniła Love, cytowana przez CBC News. 

Orki wpłynęły do zatoki. Młode zwierzę utknęło

Zagubioną orkę zauważyli lokalni mieszkańcy pod koniec marca. Była wówczas ze swoją matką, która podczas przypływu wpłynęła do zatoki. Niestety po odpływie wód nie mogła się już z niej wydostać. Dorosłego zwierzęcia nie udało się uratować i młoda orka została sama. 

 

ZOBACZ: Anglia. Jeż wyglądał jak piłka. Nietypowa akcja ratunkowa weterynarzy


Od tamtego czasu podjęto wiele prób skłonienia zwierzęcia do wypłynięcia na otwarte wody, jednak wszystkie okazały się bezskuteczne. Grupa Indian Ehattesaht, zamieszkująca okolicę nadała młodej orce imię Kwiisahiis, co znaczy "Mały Dzielny Myśliwy". 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie