Izrael-Iran. MSZ ostrzega polskich obywateli przed podróżami

Polska
Izrael-Iran. MSZ ostrzega polskich obywateli przed podróżami
Polsat News
MSZ odradza wszelkie podróże do Iranu

"MSZ odradza wszelkie podróże do Iranu" - podał w piątek resort. Z komunikatu polskiej dyplomacji dowiadujemy się, że powodem ostrzeżenia jest "możliwość eskalacji na linii Iran-Izrael".

W piątkowym komunikacie MSZ - w obawie przed eskalacją konfliktu - odradza obywatelom RP podróży do Iranu. 

 

"Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium" - czytamy. 

 

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiły się porady dla nich, którzy znajdują się na terenie tego państwa, lub - mimo ostrzeżeń - planują się tam pojawić.

Napięcia między Izraelem a Iranem

Sytuacja na linii Teheran-Tel Awiw z dnia na dzień robi się coraz bardziej napięta. W nocy z czwartku na piątek Izrael zaatakował dronami cele w Iranie. Według oficjalnych komunikatów "aktywowano systemy obrony powietrznej oraz rakietowej".

 

Agencja Fars nad ranem podała, iż na lotnisku w mieście Isfahan doszło do eksplozji. Nie podała jednak, co było ich przyczyną.

 

Stało się to kilka dni po tym, jak Teheran dokonał ataku na Izrael przy użyciu 300 pocisków i dronów. Większość z nich zostało zestrzelonych przez izraelski system obrony przeciwpowietrznej wspierany przez sojuszników amerykańskich, brytyjskich i francuskich oraz Jordanii. 

 

Napięcia eskalowały, kiedy 1 kwietnia Izrael zdecydował się na ostrzelanie irańskiej placówki dyplomatycznej w Damaszku. 

Działania Izraela w Strefie Gazy

Izrael od miesięcy uwikłany jest w działanie wojenne w Strefie Gazy przeciwko Hamasowi, który 7 października ubiegłego roku przeprowadził atak na niespotykaną dotąd skalę. 

 

ZOBACZ: Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. "Atak Hezbollahu na Izrael to dopiero początek"

 

W odwecie wojska izraelskie dokonały inwazji na Strefę Gazy, doprowadzając do śmierci tysięcy jej mieszkańców - w większości cywilów. 

 

Tel Awiw w związku z prowadzeniem ostrzałów terenów zamieszkałych przez Palestyńczyków, musiał się też liczyć z atakami wspieranych przez Teheran bojowników Hezbollahu, którzy otwierają ogień z terytorium Libanu.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie