Rosyjska siatka szpiegów w Polsce. Akcja ABW

Polska
Rosyjska siatka szpiegów w Polsce. Akcja ABW
Polsat News

ABW prowadzi działania w ramach śledztwa dotyczącego działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji - przekazał rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński. Mają być one wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej. W sprawie jest polski wątek. Mowa o "mężczyźnie uplasowanym w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów".

W środę czeski kontrwywiad cywilny ujawnił zorganizowaną przez Rosjan siatkę szpiegowską, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego i polityków w sześciu krajach, w tym Polsce.

Rosyjska siatka w Polsce. Akcja ABW

Tego samego dnia funkcjonariusze polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania na terenie m.in. Warszawy i Tychów. Zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

 

Przeprowadzone czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z szeregiem europejskich służb, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech - wynika z komunikatu na stronie ABW. 

 

ZOBACZ: Służby w domu Zbigniewa Ziobry w Warszawie. "Ktoś celowo nie zadzwonił"

 

- Udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej - przekazał w Polsat News rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński.

 

Wymieniono, że do takich działań należała m.in. działalności portalu - voice-of-europe.eu - finansowanego przez Kreml. 

ABW o mężczyźnie z kręgu "polskich i europejskich parlamentarzystów"

Działania ABW mają związek z zakończonym śledztwem, w którym 19 stycznia prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko polskiemu obywatelowi zarzucając mu szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych.

 

"Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne" - przekazano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wrocław. ABW zatrzymała obywatela Ukrainy działającego na zlecenie rosyjskich służb

 

Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania osób. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach.

 

"Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie" - dodano. 

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie