Premier: Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny w Ukrainie

Polska
Premier: Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny w Ukrainie
Polsat News
Donald Tusk

- Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział Donald Tusk po szczycie RE. Premier dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba. Tusk skomentował także aresztowanie Polaka, który miał pracować na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Donald Tusk udzielił briefingu prasowego w samolocie po nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Premier podkreślił, że wśród omawianych podczas szczytu tematów, szczególnie ważne z polskiej perspektywy, były kwestie związane z bezpieczeństwem. Liderzy państw członkowskich połączyli się również z Wołodymyrem Zełenskim.

 

- Prezydent Ukrainy podkreślał natychmiastową, być może rozstrzygającą losy wojny, potrzebę dostarczenia Kijowowi systemów, które mogłyby zwalczać Rosyjskie rakiety i drony - przekazał Tusk.

 

Jak powiedział szef rządu, Niemcy przekazały Ukrainie kolejny zestaw baterii Partiot oraz wezwały inne państwa dysponujące takimi możliwościami, by przyłączyły się do tej inicjatywy.

Premier: Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny w Ukrainie

Premier podkreślił jednak, że apel Berlina nie dotyczył Polski. - Nie mamy w tej chwili wystarczającej ilości Patriotów, by móc się nimi podzielić. Nikt od Polski, jako państwa przyfrontowego, tego nie oczekuje - zapewnił. Dodał, że "wszyscy rozumieją, że musimy chronić własne niebo, m.in. w związku z incydentami z rosyjskimi rakietami".

 

W konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

 

- Wyrażono wspólną intencję, że Europa bierze na siebie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo nieba nad Ukrainą - poinformował Tusk.

 

Premier podkreślił, że sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny.

 

- Czekamy na decyzję Amerykanów w sprawie 60 miliardów dolarów dla Ukrainy. W ciągu dwóch dni powinno się to rozstrzygnąć, ale znak zapytania ciągle wisi w powietrzu - powiedział.

Tusk o spotkaniu Dudy z Trumpem: Nie rekomendowałbym, bo wpływa na kampanię w USA

Premier skomentował spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, do którego doszło w Nowym Jorku.

 

Jak zaznaczył, różnice między byłym prezydentem USA a Polską w stosunku do wojny w Ukrainie są wyraźne


- Kiedy dowiedziałem się, że prezydent planuje spotkać się z Trumpem, to nie rekomendowałem tego, bo to wpływa na kampanię w USA. Duda otrzymał od nas informacje, czego rząd, który odpowiada za politykę zagraniczną, oczekiwałby od prezydenta - przekazał Tusk.

 

ZOBACZ: "Spotkanie dwóch przyjaciół". Emocje po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

 

Premier zaznaczył również, że nie będzie krytykował głowy państwa w kwestii bezpieczeństwa i stosunków wewnątrz państw NATO, ponieważ "nie możemy sobie pozwolić na konflikty na szczytach władzy".

 

Tusk przekazał, że zwłoka amerykańskiego Kongresu w sprawie przekazania pomocy dla Kijowa jest "naznaczona krwią" i "bardzo osłabiła Ukrainę".

 

- Strategią polityczną Trumpa jest nieprzewidywalność - podkreślił premier. - Wolę nie zgadywać i nie bawić się we wróżkę - powiedział Tusk, dodając, że lepiej poczekać na sobotnią decyzję Kongresu w sprawie wsparcia dla Ukrainy.

"Apeluję do wszystkich w Polsce, aby nie robili niczego, co może osłabić Ukrainę"

Premier odniósł się także do aresztowania Polaka, któremu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

 

- Bezpieczeństwo Ukrainy nabiera szczególnego znaczenia w kontekście informacji o aresztowaniu obywatela Polski, który był w trakcie przygotowań do zamachu na prezydenta Ukrainy - przekazał Tusk.

 

Jak dodał, "zachowanie prokuratury było jak najbardziej zasadne".

 

- To pokazuje tylko, nawet jeśli mamy do czynienia z samotnym szaleńcem, jak w tym czasie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Apeluję do wszystkich w Polsce, aby nie robili niczego, co może osłabić Ukrainę - przekazał premier.

 

ZOBACZ: Prokuratura Krajowa. Zatrzymano Polaka podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem

 

Rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego Anna Adamiak przekazała w czwartek, że z ustaleń śledztwa wynika, że "zatrzymany Paweł K. zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej".

 

- Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego - dodała.


Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o tymczasowym areszcie dla podejrzanego. 

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie