Słowacy zbierają na amunicję dla Ukrainy. "Nie tylko Fico decyduje w tej sprawie"

Świat
Słowacy zbierają na amunicję dla Ukrainy. "Nie tylko Fico decyduje w tej sprawie"
PAP//EPA/PETER LAZAR
Spotkanie premierów Ukrainy i Słowacji w Michalovcach

Milion euro na amunicję dla Ukrainy - taki cel postawiła sobie słowaccy organizatorzy zbiórki, którzy nie zgadzają się z wyraźnie prorosyjską polityką rządu w Bratysławie. W dwa dni licznik przekroczył już barierę 600 tys. euro, organizacja chce przekazać środki na międzynarodową inicjatywę zakupu amunicji, której przewodzą Czesi.

Na stronie municiapreukrajinu.sk od poniedziałku trwa wielka zbiórka na rzecz zakupu amunicji dla ukraińskiej armii. Organizatorzy, grupa "Pokój Ukrainie" w rozmowie z AFP przekazali, że chcieliby zebrać milion euro - taką kwotę ostatnio przekazał na ten cel rząd Słowenii.

 

Wszystko wskazuje, że się to uda - w środę po południu już prawie dziewięć tysięcy osób wpłaciło ponad 627 tys. euro.

Słowacy zbierają na amunicję dla Ukrainy. Premier Fico ma inne zdanie

Zbiórka prowadzona jest na przekór linii politycznej premiera Roberta Fico z partii Smer-SD, który wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy i wielokrotnie podkreślał, że Ukraina powinna podjąć rozmowy pokojowe. - Jak tylko skończy się wojna, będzie chęć normalizacji stosunków z Moskwą - stwierdzi na antenie słowackiego radia w ubiegłą sobotę.  

 

Jednocześnie słowacki premier stara się utrzymywać dobre relacje z Ukrainą. - Słowacja chce być dobrym, przyjaznym i solidarnym sąsiadem Ukrainy. Chcemy okazać solidarność z wami w nieszczęściu, przed którym stoicie - mówił Fico po posiedzeniu ukraińskiego i słowackiego rządu w zeszłym tygodniu. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski śmigłowiec zniszczony przez ukraińską armię

 

- My, mieszkańcy Słowacji, chcemy i możemy pomóc - powiedziała AFP Zuzana Izsakova, przedstawicielka grupy. - Chcemy pokazać, że nie tylko rząd i Robert Fico decydują w tej sprawie - przekonywała Słowaczka. 

 

Marian Kulich, inny przedstawiciel "Pokoju Ukrainie", że projekt to zrodził się ze sprzeciwu wobec stanowiska rządu w sprawie Ukrainy. -Jesteśmy przekonani, że wiele osób na Słowacji nie identyfikuje się z odrzuceniem inicjatywy czeskiego rządu - powiedział Kulich agencji AFP.

Czesi przewodzą międzynarodowej inicjatywie. 20 krajów połączyło siły

Chodzi o międzynarodową inicjatywę zakupu amunicji dla Ukrainy,  której przewodzą Czechy. Premier Petr Fiala przekazał we wtorek, że 20 krajów zobowiązało się do zakupu 500 tys. pocisków artyleryjskich dla Ukrainy poza Europą.

 

ZOBACZ: Rosja zaatakowała Czernihów. Eksplozje w mieście, zniszczone budynki

 

Słowacki rząd nie przyłączył się do tej inicjatywy.

 

Jednym ze znaczących zwolenników słowackiej kampanii crowdfundingowej jest ocalały z Holokaustu Otto Simko, który powiedział, że jego własne doświadczenia wojenne można odnieść do wydarzeń na Ukrainie.

Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie