USA planują odpowiedzieć na atak Iranu. Wyciekły szczegóły

Świat
USA planują odpowiedzieć na atak Iranu. Wyciekły szczegóły
PAP/EPA/ADAM SCHULTZ
Na zdj. narada w Białym Domu po ataku Iranu na Izrael

USA wraz z sojusznikami zadecydują w środę o wzmocnieniu sankcji na Iran. Jest to skutek niedawnego ataku tego kraju na Izrael. Działania Stanów Zjednoczonych mają przede wszystkim uderzyć w sektor dronowy i rakietowy, odbijając się na dostawach tych sprzętów przez Iran do innych krajów. Okazuje się, że dzięki nowym sankcjom poszkodowana może być także Rosja.

USA i ich sojusznicy zaplanowały nowe sankcje wobec Iranu. Ma być to odpowiedź na bezprecedensowy atak na Izrael, którego dokonano w minioną sobotę. Według amerykańskich urzędników, nałożenie sankcji na Iran ma być próbą powstrzymania eskalacji działań wojennych.  


Najwyżsi rangą urzędnicy mają się spotkać w środę, by omówić wszelkie kroki w tej sprawie.  

USA z nowymi sankcjami. Uderzą w irański program rakietowy

Jak podał agencja Reutera powołująca się na słowa amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa Jake'a Sullivana, Stany Zjednoczone planują w nadchodzących dniach nałożyć nowe sankcje na irański program rakietowy i dronowy. Kraj spodziewa się, że jego sojusznicy pójdą ich śladem. 

 

ZOBACZ: Putin rozmawiał z przywódcą Iranu. Wezwał do "rozsądnej powściągliwości"


Wcześniej sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że USA użyją sankcji, żeby zakłócać "złośliwą i destabilizującą działalność" Iranu. Podczas konferencji w Waszyngtonie oznajmiła, że rozważana jest opcja zakłócenia "finansowania terroryzmu" przez Iran. Dodała, że wkrótce wszystkie sankcje zostaną ogłoszone. 


Agencja Rutera przypomniała, że szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell przemawiając w Brukseli po nadzwyczajnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE powiedział, że niektóre państwa członkowskie zwróciły się o rozszerzenie sankcji wobec Iranu. Prace w tym temacie miały zostać rozpoczęte.  


Borrell przekazał, że ograniczenia zostaną wymierzone w przemysł dronowy, który zakłóci dostawy tych sprzętów z Iranu do innych krajów, w tym do Rosji

 

ZOBACZ: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Apel do Izraela i Iranu o powściągliwość


Wcześniej minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz sam wystosował apel do 32 krajów, prosząc je o wzmocnienie sankcji wobec Iranu. 

Atak Iranu na Izrael. Wystrzelono ponad 300 pocisków

Napięcie na Bliskim Wschodzie wzrosło po sobotnim ataku Iranu na Izrael. Wówczas kraj wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet w kierunku Tel Awiwi, które jednak w 99 proc. zestrzelono.

 
W całym Izraelu zawyły syreny. Podczas ataku obyło się bez ofiar śmiertelnych. Doszło do niewielkich uszkodzeń infrastruktury. Jednak mimo zaprzestanych działań wojska Izraela wciąż pozostały w gotowości, a na wszystkich swoich frontach rozstawiły myśliwce.  

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie