Putin rozmawiał z przywódcą Iranu. Wezwał do "rozsądnej powściągliwości"

Świat
Putin rozmawiał z przywódcą Iranu. Wezwał do "rozsądnej powściągliwości"
EASTNEWS/Abaca
Rosja i Iran. Władimir Putin spotkał się z Ebrahimem Raisim

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z przywódcą Iranu Ebrahimem Raisim. Jak przekazał Kreml, rosyjski dyktator miał wezwać wszystkie strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do "rozsądnej powściągliwości" w działaniach. Podczas rozmowy obaj przywódcy doszli do wniosku, że "podstawową przyczyną obecnych wydarzeń jest nierozwiązany konflikt palestyńsko-izraelski".

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim o tym, co Kreml nazwał "środkami odwetowymi podjętymi przez Iran".

 

W sobotę Irańskie Siły Zbrojne, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej potwierdziły, że drony i pociski rakietowe wystrzelone w stronę Izraela są odwetem za bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku żołnierzy.

Rosja i Iran. Władimir Putin rozmawiał z Ebrahimem Raisim

Kreml zacytował wypowiedź rosyjskiego dyktatora. Władimir Putin miał wyrazić nadzieję, że wszystkie strony wykażą się "rozsądną powściągliwością" i "zapobiegną nowej odsłonie konfrontacji, niosącej katastrofalne skutki dla całego regionu".

 

Z kolei "Ebrahim Raisi zwrócił uwagę na to, że "działania Iranu były wymuszone i ograniczone". Miał on także podkreślić "brak zainteresowania Teheranu dalszą eskalacją".

 

ZOBACZ: Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu. "Sytuacja krytyczna"

 

W oświadczeniu Kremla podano również, że "obie strony stwierdziły, że podstawową przyczyną obecnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie jest nierozwiązany konflikt palestyńsko-izraelski".

 

"Pod tym względem potwierdzono uzasadnione podejście Rosji i Iranu w stosunku do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, złagodzenia trudnej sytuacji humanitarnej i stworzenia warunków dla politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu" - podsumowano.

Niepokojące relacje Iran-Rosja

Reuters, który opisał rozmowę przywódców, zwrócił uwagę, że rosnące partnerstwo między Rosją, Chinami, Iranem i Koreą Północną stanowi jedno z najgroźniejszych wyzwań dla Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich czterech dekad.

 

Iran dostarczył Rosji dużą liczbę potężnych pocisków balistycznych, których Moskwa użyła na Ukrainie.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie