Byli kontrolowani Pegasusem. Prokurator Generalny podał liczby

Polska
Byli kontrolowani Pegasusem. Prokurator Generalny podał liczby
PAP/Marcin Obara
Prokurator Generalny Adam Bodnar

578 - wobec tylu osób zastosowano kontrolę z użyciem Pegasusa w latach 2017-2022. Statystyki w sprawie wykorzystania w działaniach operacyjnych systemu szpiegowskiego przez polskie służby udostępniła Prokuratura Generalna.

Prokurator Generalny Adam Bodnar we wtorek przesłał do parlamentu informację o kontrolach operacyjnych z wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Dane dotyczą lat 2017-2022.

 

Lista objęła w sumie 578 osób, a liczba przeprowadzonych kontroli w poszczególnych latach znacząco się różniła.

Pegasus w rękach służb. Kontrole dotyczyły ponad pół tysiąca osób 

" W związku ze zgodą udzieloną w dniu 9 kwietnia 2024 roku przez ministra – koordynatora służb specjalnych, (...) mając na względzie, iż informacje te mogą być istotne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, uprzejmie informuję, iż trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób" - czytamy w informacji na stronie Senatu.

 

ZOBACZ: Śledztwo ws. Pegasusa. Adam Bodnar powołał zespół

 

Jak wymienia podpisany pod dokumentem minister Adam Bodnar, w 2017 roku kontrolę z użyciem Pegasusa przeprowadzono wobec sześciu osób, w 2018 roku wobec 100, w 2019 roku - 140 osób, w 2020 - 161 osób, w 2021 roku - 162 osób, a w 2022 roku wobec dziewięciu osób.

 

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak potwierdziła w rozmowie z mediami, że określenie "kontrola operacyjna urządzenia końcowego" to właśnie zastosowanie oprogramowania Pegasus.

Kontrole operacyjne w 2023 roku. Raport Prokuratora Generalnego

Prokurator Generalny przekazał też dane dotyczące 2023 roku z wyróżnieniem, które służby najczęściej prosiły o zezwolenie na "kontrolę operacyjną".

 

Wymieniono m.in. Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego z wnioskami o kontrolę wobec 220 osób, przy czym Sąd Okręgowy w Warszawie zarządził kontrolę operacyjną wobec 217 osób. 

 

ZOBACZ: Nowy komendant stołecznej policji. Jest decyzja

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne zgłaszało się z wnioskami wobec 145 osób - sąd zarządził kontrolę 139 osób. 

 

Najwięcej wniosków o przeprowadzenie kontroli operacyjnej składa policja  - sądy zarządziły kontrole wobec 5117 osób.

Komisja ds. Pegasusa. Posłowie przesłuchują członków byłego rządu

Pod koniec stycznia posłowie wybrali skład komisji śledczej ds. Pegasusa, na jej czele stanęła Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. 

 

ZOBACZ: Inwigilowanie Pegasusem. Jest ruch Adama Bodnara

 

Posłowie przy pomocy doradców mają też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

 

Dotychczas przesłuchano m.in. prezesa PiS i byłego wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego i byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości, Michała Wosia.

 

Pod koniec lutego Prokuratura Krajowa wznowiła śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który pierwotnie miał służyć pomocy pokrzywdzonym w przestępstwach. 

Aleksandra Kozyra / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie