Aktywiści klimatyczni blokują mosty w Warszawie. Interweniowała policja

Polska
Aktywiści klimatyczni blokują mosty w Warszawie. Interweniowała policja
X/Ostatnie Pokolenie
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia protestują na warszawskich mostach

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia protestują na warszawskich mostach. Na Moście Świętokrzyskim kilka osób położyło się na jezdni, a na Moście Śląsko-Dąbrowskim blokowali przejazd. W obu miejscach interweniowała policja.

Do pierwszych incydentów związanych z protestem Ostatniego Pokolenia doszło w poniedziałek przed godziną 10.

 

- Pięć osób położyło się na jezdni na Moście Świętokrzyskim. Ruch był chwilowo wstrzymany. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci. Osoby blokujące ruch zeszły z jezdni. Zostały wylegitymowane - przekazała w rozmowie z polsatnews.pl komisarz Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji.

Blokady mostów w Warszawie

Do incydentu doszło również na Moście Śląsko-Dąbrowskim. - Cztery osoby próbowały zablokować przejazd. Zostały wylegitymowane. Wiadomo, że do sądu zostały przesłane pierwsze wnioski o ukaranie - dodała policjantka. W mediach społecznościowych grupy pojawiły się nagrania, na których widać, jak aktywiści stoją na jezdni ze swoimi plakatami, a samochody próbują ich wyminąć. 

 

ZOBACZ: Protesty rolników poskutkowały. Komisja Europejska wycofuje głośny projekt

 

Na pozostałych mostach ruch odbywa się normalnie, czego pilnują wzmożone patrole policji. Protest był wcześniej zapowiadany. "Pięć tygodni temu zanieśliśmy nasze postulaty premierowi. Miał czas na ich poparcie do 7 kwietnia. To się jednak nie stało" - podkreślali aktywiści. 

O co walczy Ostatnie Pokolenie?

Ostatnie Pokolenie chce od rządu jasnego zadeklarowania skokowego zwiększenia inwestycji w kolej i komunikację zbiorową. Ich zdaniem od 2025 roku należy przekazać 100 proc. środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe i autobusowe

 

ZOBACZ: Francja: Protesty przeciwko zmianom w prawie migracyjnym. Brutalny mord w tle reformy

 

Drugim postulatem grupy jest stworzenie biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju. "Chcemy jednolitego systemu honorowania biletów" - podkreślają. 

Agata Sucharska / /dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie