Ukraińscy wojskowi o ruchach Rosjan. "Przygotowują się"

Świat
Ukraińscy wojskowi o ruchach Rosjan. "Przygotowują się"
Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjska armia przesuwa się na wschód - wynika z najnowszych doniesień

Rosyjska armia przesuwa się na wschód i rotuje swoje siły na południowym odcinku frontu - przekazała szefowa Centrum Prasowego Sił Obronnych "Południe". Według byłego zastępcy ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie spróbują zmasowanego uderzenia już w najbliższych tygodniach.

Natalia Gumieniuk w rozmowie z ukraińską telewizją publiczną mówiła o ruchach rosyjskich wojsk na terenach okupowanych na południu Ukrainy. Rosjanie atakują w okolicach miejscowości Robotyne, jednak liczba natarć spadła w porównaniu z poprzednimi dniami - wynika z informacji przekazanych przez szefową Centrum Prasowego Sił Obronnych "Południe". Ruchy szczególnie widoczne są w regionie staromajorskim w obwodzie donieckim.

Ukraińscy wojskowi o ruchach Rosjan. "Przygotowują się"

- Obserwujemy, że przesunęli swoją działalność bliżej wschodu. Nawet na naszym obszarze odpowiedzialności jest więcej działań szturmowych w kierunku staromajorskim, jeszcze bliżej obwodu donieckiego. To duża różnica, koncentracja wroga - powiedziała Gumieniuk.

 

ZOBACZ: Jest wielki przełom. Aż 65 myśliwców dla Ukrainy

 

Jak dodała, Rosjanie nie korzystają jeszcze z pojazdów opancerzonych. - Próbują działać pieszo, używają lekkich pojazdów i motocykli. W tym sensie sprzęt jest na coś przygotowywany - przekazała. Jak zaznaczyła, ukraińskie siły będą musiały skupić swoje działania na eliminacji sprzętu ciężkiego.


- Stacjonują tam od dawna i mieli okazję przygotować miejsca do przechowywania swojego sprzętu. Dlatego teraz ważna jest nasza praca na dużym dystansie, która zniszczy potencjał wroga, zanim wykorzysta go w ofensywie - powiedziała.

Wojna w Ukrainie. Generał: Czeka nas bardzo trudny okres

Z kolei według byłego zastępcy ukraińskiego Sztabu Generalnego generała broni Ihora Romanenko Rosjanie spróbują zmasowanego uderzenia już w najbliższych tygodniach.

 
- Mogę powiedzieć, że czeka nas bardzo trudny okres, decydujące będą kwiecień i maj. To czas, w którym trzeba podjąć ważne decyzje. Ale najważniejsze jest, aby obietnice naszych sojuszników dotyczące dostaw broni i sprzętu wojskowego stały się rzeczywistością - stwierdził.

 

ZOBACZ: Brytyjski generał: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę


Romanenko podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy są w pełni zależne od dostaw z Zachodu. - Widzimy, jak zachowują się Amerykanie, żywią się tylko obietnicami. Oczywiście Europa stara się jak najbardziej naprawić sytuacją, ale dzieje się to bardzo powoli i Europa nie ma potencjału - powiedział.

Wojna w Ukrainie. Niemcy dostarczą kolejny system obrony powietrznej

Niemiecki rząd dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot. Informację przekazał w sobotę minister obrony Niemiec Boris Pistorius, a także Olaf Scholz. Kanclerz napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy "niezachwianie" stoją po stronie Ukrainy.  


"Niemcy dostarczą Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował mnie dzisiaj przez telefon o masowych rosyjskich nalotach na cywilną infrastrukturę energetyczną. Stoimy niezachwianie po stronie Ukrainy" - napisał Scholz.


Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie w mediach społecznościowych. Napisał, że jest to "autentyczny" przejaw wsparcia. Jednocześnie wezwał inne państwa, aby poszły śladem Niemiec. Podkreślił, że po ostatnich ostrzałach Ukraina bardzo potrzebuje pomocy i zaopatrzenia.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie