Atak irańskich dronów. Izrael otworzył przestrzeń powietrzną

Świat
Atak irańskich dronów. Izrael otworzył przestrzeń powietrzną
ASSOCIATED PRESS/Leo Correa/zdj. ilustracyjne
Izrael zamknął przestrzeń powietrzną

Izrael w niedzielę rano otworzył swoją przestrzeń powietrzną, a port lotniczy w Tel Awiwie ponownie działa. Z powodu nocnego nalotu irańskich dronów przestrzeń powietrzna została zamknięta na około siedem godzin. Siły Obronne Izraela przekazały, że zlikwidowały 99 proc. wszystkich dronów i wystrzelonych w państwo pocisków.

W ramach przygotowań do nalotu irańskich dronów Izrael w nocy z soboty na niedzielę o godz. 1:30 czas lokalnego (00:30 w Polsce) zamknął swoją przestrzeń lotniczą.

 

Izraelskie władze nie poinformowały wówczas, na jak długo loty w przestrzeni powietrznej kraju zostaną wstrzymane i zalecały pasażerom bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi. 

Przestrzeń powietrzna Izraela ponownie otwarta

Po około siedmiu godzinach zamknięcia nad Izraelem ponownie mogą latać samoloty. Jak informują izraelskie media,  międzynarodowy port lotniczy Ben Guriona w Tel Awiwie wznowił swoją działalność. 

 

Na razie zamknięte pozostanie lotnisko Ramon na południu Izraela. 

 

Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari potwierdził w sobotę wieczorem, że ​​dziesiątki dronów wystrzelonych z Iranu zmierzają w stronę Izraela, a premier Benjamin Netanjahu zwołał izraelski gabinet wojenny w kwaterze głównej w Tel Awiwie.

 

ZOBACZ: Atak na Izrael. Iran ostrzega przed możliwym odwetem

 

Niebezpieczeństwo ze strony pocisków miało zwiastować wycie syren w izraelskich miastach. 

 

W niedzielę rano rzecznik IDF przekazał, że 99 proc. z wystrzelonych w stronę Izraela pocisków zostało zestrzelonych, co jest "znaczącym sukcesem strategicznym" - Izrael i jego sojusznicy udaremnili irański atak - podkreślił Daniel Hagari i dodał, że "siły zbrojne pozostają w pełni gotowości i przygotowują opcje dalszych działa"

Iran wystrzelił drony

Na temat ataku pojawiają liczne informacje. M.in. nad iracką prowincją As-Sulajmanijja widziano wiele dronów lecących z Iranu - potwierdziły trzy źródła bezpieczeństwie w rozmowie z agencją Reutera.

 

ZOBACZ: Iran wystrzelił drony w kierunku Izraela. Komunikat armii

 

"IDF jest w stanie najwyższej gotowości i stale monitoruje sytuację operacyjną. Jednostka Obrony Powietrznej IDF jest w stanie najwyższej gotowości, podobnie jak myśliwce IAF i okręty izraelskiej marynarki wojennej, które wykonują misję obronną w izraelskiej przestrzeni powietrznej i morskiej. IDF monitoruje wszystkie cele" - podały w sobotę wieczorem Siły Obronne Izraela we wpisie w mediach społecznościowych.

Iran-Izrael. Wzrost napięcia

Wzrost napięcia między obydwoma krajami obserwowany był od 1 kwietnia. Wówczas doszło do ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w stolicy Syrii. Jego celem był znajdujący się w pobliżu ambasady budynek konsulatu.

 

ZOBACZ: Tysiące ludzi na ulicach. Iran świętuje atak na Izrael

 

Zarówno media lokalne, jak i te kontrolowane przez Teheran obarczyły winą Izrael. W nalocie zmarło 11 osób, w tym dwóch wysokich rangą dowódców brygady Al-Kuds, należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Anna Nicz / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie