Zbliża się koniec sezonu narciarskiego. Tatrzański Park Narodowy zamyka szlaki

Polska
Zbliża się koniec sezonu narciarskiego. Tatrzański Park Narodowy zamyka szlaki
Pixabay/uroburos
TPN powiadomiło o zamknięciu części szlaków

Kończy się sezon narciarski. Turyści muszą szykować się na poważne zmiany w Tatrach. Znaczna część szlaków zostanie zamknięta. "Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby" - uzasadniły władze TPN, podając listę jedynych miejsc, które jeszcze przez chwilę pozostaną otwarte.

Wysokie temperatury zwiastują, że dużymi krokami zbliża się koniec sezonu skiturowego w Tatrach. Chociaż śnieg w wyższych partiach gór może wystąpić - prognozuje się go chociażby na 22 kwietnia – to jednak na większości terenów powoli zanika. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy opublikował ważny komunikat dotyczący zamknięcia części szlaków

TPN z ważnym komunikatem. Koniec sezonu narciarskiego

Jak wymieniono, dla turystyki narciarskiej pozostanie otwarty jedynie czerwony znakowany szlak na Czarny Staw w Rysach i rejon Kotła Gąsienicowego.  

 

ZOBACZ: Wichury w Tatrach. Wstrzymano sprzedaż biletów na szlaki


Jednakże szlakiem czerwonym turyści nie nacieszą się długo. Jego zamknięcie planowane jest na 29 kwietnia. "Przypominamy, że wybierając się na Rysy, zarówno na podejściu, jak i na zjeździe, należy pamiętać o pieszych turystach znajdujących się na szlaku, bo to właśnie oni mają pierwszeństwo" - napisano w oświadczeniu TPN. 


Z kolei rejon Kotła Gąsienicowego pozostanie otwarty do momentu zamknięcia tamtejszej trasy narciarskiej przez Polskie Koleje Liniowe.

Przyroda budzi się do życia. Szlaki w Tatrach zostaną zamknięte

Zamykanie szlaków jest rutynową czynnością. Co roku decyzje o tym, które szlaki i kiedy mają zostać zamknięte podejmuje się na podstawie monitoringu przyrodniczego.  

 

ZOBACZ: Białowieża. Płotki i wiaderka przy drogach. Nietypowa akcja


"Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby. Obserwujemy już wybudzone niedźwiedzie, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode" - podał TPN. 


Podkreślono, że wszystkie zamknięcia zostaną oficjalnie poprzedzone osobnymi komunikatami.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie