Białowieża. Płotki i wiaderka przy drogach. Nietypowa akcja

Polska
Białowieża. Płotki i wiaderka przy drogach. Nietypowa akcja
Facebook/Białowieski Park Narodowy
Akcja chroniąca żaby w BPN

Płotki i wiaderka pojawiły się przy drogach w okolicach Białowieży. Z wyjaśnieniem pospieszył Białowieski Park Narodowy, który podał, że jest to konsekwencja trwającej już blisko trzy dekady akcji. Misterne pułapki rozstawiane są dla żab, aby chronić je przed samochodami w porach ich wzmożonej migracji. Park poszukuje także wolontariuszy chętnych do przenoszenia żab na drugą stronę jezdni.

1 marca rozpoczęła się coroczna Akcja Czynnej Ochrony Płazów, która trwa nieprzerwanie już blisko trzy dekady. Jak podkreślił BPN, sezonowe migracje żab mają często masowy charakter. W trakcie swoich wędrówek zwierzęta jednak natrafią na poważne przeszkody - jedną z nich jest ulica z rozpędzonymi samochodami. 

 

ZOBACZ: Żaba gigant może przestać rechotać. Naukowcy mówią, że jej populacja jest "krytycznie" zagrożona


Niektóre z żab swój żywot kończą pod kołami. Ponieważ wiele z nich jest wówczas w fazie zdolnej do rozrodu, populacja tych płazów istotnie spada.  

Ciekawa akcja BPN. Przy drogach stanęły płotki i wiaderka

Park obmyślił sposób, jak pomóc skaczącym wędrowcom i zaczął ustawiać płotki wokół dróg znajdujących się w pobliżu Parku. W tym roku płotki stanęły już przy ulicy Paczoskiego w Białowieży. Wokół nich rozmieszczono wiaderka. Te wkopane w ziemię stanowią pułapkę dla żab - uniemożliwiają im wejście na jezdnię.  

 

ZOBACZ: Bóbr z Morskiego Oka przetrwał zimę. Pozostawił ślady


Dwa razy dziennie pracownicy BPN będą kontrolować rozmieszczone zapory i "uwalniać" z wiaderek oraz przenosić na drugą stronę drogi znajdujące się w nich żabki.  

Białowieski Park Narodowy z apelem. Poszukuje wolontariuszy do ratowania żab

Od lat w rozstawieniu płotków pomagają uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Z całego procesu zabezpieczającego Park opublikował zdjęcia na swoim profilu w social mediach. 


Pod opublikowanym postem dodał, że poszukuje chętnych do ratowania "cennych, małych zwierzaków". Osoby zainteresowane mogą zgłosić się pod numer 85 682 97 33 lub napisać e-maila.  

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie