Adam Jarubas o wyborach: Lewica została skarcona

Polska
Adam Jarubas o wyborach: Lewica została skarcona
Polsat News
Adam Jarubas

- Lewica została skarcona za awanturę, którą wywołali po stronie koalicji - powiedział w "Graffiti" europoseł Adam Jarubas, komentując wynik wyborów samorządowych. Grzegorz Kępka zapytał również o plan PSL na wybory europejskie. - Wszystko na to wskazuje, że będziemy kontynuować projekt Trzeciej Drogi - podkreślił wiceprezes PSL.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad czterema projektami ustaw zmieniającymi prawo antyaborcyjne. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga - PSL i Polska 2050. W piątek odbędą się głosowania nad projektami.

 

- Gdybym pracował w polskim Sejmie, zagłosowałbym za tym, żeby wszystkie te projekty trafiły do specjalnej komisji i by w dyskusji wypracować najlepsze rozwiązanie - stwierdził Adam Jarubas.

 

- Wydaje się, że najbliżej jest propozycja Trzeciej Drogi, czyli cofnięcia do sytuacji sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ogłoszenia referendum po to, żeby wszyscy Polacy o tym zdecydowali. Nawet słyszymy, że być może posłowie PiS zagłosują za tą propozycją Trzeciej Drogi. Musimy szukać rozsądnego kompromisu - dodał polityk PSL.

 

Zapytany o stanowisko polityków PSL ws. wszystkich projektów, Jarubas zaznaczył, że najpewniej będą posłowie, którzy zagłosują przeciwko, jak np. Marek Sawicki. - Ale będzie duża część, która zagłosuje za przyjęciem tych projektów do pracy w komisji - podkreślił.

 

ZOBACZ: Kościół włącza się w temat przerywania ciąży. Episkopat cytuje Jana Pawła II

 

Grzegorz Kępka zapytał o scenariusz, w którym projekty o przerywaniu ciąży rzeczywiście trafią do komisji, ale tam wypracowanie jednej propozycji okaże się zbyt trudne. - Może być rzeczywiście duży problem ze znalezieniem kompromisowego rozwiązania, mając też świadomość tego, że faktycznym momentem, który dopuści możliwość zaakceptowania rzeczy wypracowanych przez Sejm będzie de facto zmiana gospodarza Pałacu Prezydenckiego - odparł europoseł.

Adam Jarubas: Lewica została skarcona

Adam Jarubas w "Graffiti" skomentował również wynik wyborów samorządowych. - Lewica zanotowała niższy wynik niż się wszyscy spodziewali, pewnie ona sama. Została skarcona za tę awanturę, którą wywołali po stronie koalicji. Bo generalnie powstało wrażenie chaosu, niezależnie już od kwestii aborcji, ale powstało wrażenie, że koalicja rządząca się kłóci i to nie było dobre. Rzeczywiście, mogło to wpłynąć w jakimś zakresie na demobilizację wyborców - wskazał polityk.

 

WIDEO: Adam Jarubas w "Graffiti"

 

 

Po tym, jak na początku marca Szymon Hołownia ogłosił, że Sejm projektami o przerywaniu ciąży zajmie się po 11 kwietnia, doszło do sporu wewnątrz koalicji i często bardzo krytycznych głosów pod adresem marszałka ze strony parlamentarzystów Lewicy.

 

- Ale wydaje mi się, że to nie jest powód, żeby dzisiaj wzruszać tę umowę koalicyjną, którą mamy - kontynuował Jarubas. - Jestem pewien, że nikt z PSL nie złożył do premiera takich żądań, że chcemy zrewidować układ ministerstw - dodał.

Strategia na wybory samorządowe

- Wszystko na to wskazuje, że będziemy kontynuować projekt Trzeciej Drogi, który się sprawdził dwa razy w wyborach, potwierdzając, że jesteśmy trzecią formacją na scenie politycznej. Można powiedzieć, że to są fakty dokonane. Dyskutowaliśmy o tym w kierownictwie dwa dni temu. Większość głosów jest za tym - powiedział Jarubas o planie PSL na wybory europejskie. 

 

ZOBACZ: Parlament Europejski przyjął rezolucję. Apel do Polaków ws. przerywania ciąży

 

- Dzisiaj jesteśmy na etapie przygotowywania zgłoszenia do PKW i szukania najlepszych kandydatów, których musimy zgłosić do 2 maja - dodał. Jak będą ułożone listy? Jarubas podkreślił, że prawdopodobnie po połowie kandydatów z PSL i Polski 2050.

 

Grzegorz Kępka dopytywał ilu ministrów PSL wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Jeśli przyjmiemy tę logikę "wszystkie ręce na pokład", to może nawet więcej (niż dwóch, trzech - red.) - wskazał europoseł.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" możesz zobaczyć tutaj.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie