Mariusz Kamiński stanie przed komisją śledczą. Podano datę

Polska
Mariusz Kamiński stanie przed komisją śledczą. Podano datę
Polsat News
Mariusz Kamiński zostanie przesłuchany

Były szef MSWiA stanie przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych. Jak przekazał jej przewodniczący Dariusz Joński, to przesłuchanie wyznaczono na 23 kwietnia. Miesiąc później komisja ma przesłuchać ostatniego świadka - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Na ostatnim kwietniowym posiedzeniu komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych - poza byłym posłem Mariuszem Kamińskim przesłuchany zostanie również były szef Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) - Maciej Biernat.

 

Przewodniczący komisji Dariusz Joński oświadczył we wtorek, że komisja zakończy przesłuchania świadków do końca maja. Ostatnim będzie Jarosław Kaczyński, którego przesłuchanie odbędzie się prawdopodobnie 24 maja.

Politycy przed komisją śledczą. Sprawozdanie w czerwcu

Jak dodał Joński, raport końcowy z prac komisji Joński zamierza przedstawić w czerwcu. Wtedy również planuje przedstawić sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu.

 

Komisja w ostatnich miesiącach przesłuchała już m.in. byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, byłego wiceszefa MAP Artura Sobonia, byłego wiceprezesa Poczty Polskiej Grzegorza Kurdziela czy byłego wicepremiera w rządzie Zjednoczonej Prawicy - Jarosława Gowina. 

 

ZOBACZ: Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Zeznania Przemysława Sypniewskiego i Grzegorza Kurdziela

 

W połowie kwietnia 2020 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki nakazał Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowanie wyborów na prezydenta, w których głosowanie - z powodu pandemii Covid-19 - miało się odbyć drogą korespondencyjną. Tak się jednak nie stało - ostatecznie odbyły się w formie tradycyjnej pod koniec czerwca 2020 roku.

Niedoszłe wybory kopertowe. Minister Kamiński nie podpisał umowy

Decyzja premiera zobowiązywała m.in. ministra spraw wewnętrznych i administracji - Mariusza Kamińskiego - do podpisania umowy z PWPW na wydrukowanie pakietów wyborczych.

 

MSWiA umowy jednak nie podpisało, bo jak twierdził członek gabinetu politycznego i doradca byłego ministra Kamińskiego oraz były członek rady nadzorczej PWPW Wiktor Klimiuk, do PWPW wysłano zamówienie Poczty Polskiej 24 kwietnia 2020 r.

 

ZOBACZ: Komisja ds. wyborów kopertowych. Dariusz Joński wyłączony z przesłuchania

 

Na realizację tego zamówienia również nie została zawarta umowa, a pytany o to na posiedzeniu komisji śledczej Klimiuk zeznał, że Kamiński umowy nie podpisał, bo "zarząd PWPW poinformował go, że zaczął już realizację zlecenia Poczty dot. druku pakietów wyborczych, w związku z tym nie ma już potrzeby realizacji umowy".

Aleksandra Kozyra / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie