Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Rodzina ma ważny apel

Polska
Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Rodzina ma ważny apel
Facebook/Wojciech Bakun
Damian Soból

Prezydent Przemyśla spotkał się z rodziną Damiana Sobola. Ustalono zasady pomocy i wsparcia przy sprowadzaniu ciała Polaka do ojczyzny. Wojciech Bakun przekazał także ważny apel od bliskich zmarłego wolontariusza.

Prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun powiadomił w mediach społecznościowych, że spotkał się z rodziną Damiana Sobola. Wspólnie ustalili zasady współpracy i pomocy. Prezydent przekazał także ważny komunikat od bliskich wolontariusza. 

Śmierć Damiana Sobola. Rodzina apeluje

Ważny komunikat, który przekazuje na prośbę rodziny jest taki, że ani rodzina, ani nikt z bliskich nie organizuje, nie akceptuje, ani nie daje pozwolenia na prowadzenie jakichkolwiek zbiórek na rzecz wsparcia rodziny czy też na koszty sprowadzenia Damiana do Polski - przekazał Bakun w mediach społecznościowych. 

 

Prezydent dodał, że rodzina otrzyma pomoc od MSZ, wydziałów konsularnych oraz samorząd. Wsparcie oferuje także World Central Kitchen, w której pracował Damian Sobol.  

 

ZOBACZ: Śledztwo ws. ataku na konwój w Strefie Gazy. Izrael przedstawił wnioski


Wojciech Bakun przekazał, że obecnie najważniejsze jest ściągniecie ciała Damiana do Polski, a także organizacja pogrzebu. Upamiętnienie go nastąpi dopiero później. 


"Sprawami dotyczącymi upamiętnienia, a być może zapoczątkowanie jakiegoś dzieła, które byłoby zgodne z wolą rodziny i Damiana zajmiemy się po pogrzebie. Bardzo proszę o uszanowanie decyzji rodziny i najbliższych" - dodał prezydent Przemyśla. 

Ustalenia izraelskiej armii

Armia Izraela zakończyła wewnętrzne śledztwo dotyczące ataku na konwój humanitarny w, którym zginęli wolontariusze z kilku państw, w tym także z Polski. W raporcie czytamy, że postępowanie wykazało, że doszło do pomyłki, a osoby zatwierdzające atak były przekonane, że ostrzał trafi w uzbrojonych członków Hamasu.

 

W raporcie zapewniono, że armia izraelska uważa pomoc humanitarną za niezwykle ważną. Zobowiązano się także do kolejnych działań mających na celu "koordynację i wsparcie ich poczynań, zapewniając jednocześnie ich bezpieczeństwo i ochronę życia".

 

ZOBACZ: Ambasador Izraela wezwany do MSZ. Demonstranci zakłócili konferencję

 

Damian Sobol był jednym z siedmiu wolontariuszy, którzy 1 kwietnia zginęli w Strefie Gazy. Konwój World Central Kitchen został ostrzelany przez wojsko Izraela.  


Wolontariusze WCK przewozili żywność, która przybyła do Strefy Gazy statkiem z Cypru. Poza Damianem Sobolem zginęli także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii oraz USA i Kanady. Zginął także palestyński kierowca. 

Aldona Brauła / /dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie