Rosja. Atak na gubernatora obwodu murmańskiego. Polityk trafił do szpitala

Świat
Rosja. Atak na gubernatora obwodu murmańskiego. Polityk trafił do szpitala
Kremlin
Andriej Chibis

Gubernator obwodu murmańskiego w Rosji został zaatakowany w trakcie spotkania z mieszkańcami w miejscowości Apaty. Andriej Chibis, w stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Napastnik został zatrzymany przez miejscowe służby.

Polityk został zaatakowany nożem tuż po opuszczeniu budynku, gdzie odbywało się spotkanie z mieszkańcami miasta Apaty, przekazała służba prasowa gubernatora. Napastnik zadał 45-letniemu samorządowcowi cios w brzuch, a następnie rzucił się do ucieczki. Po chwili został jednak zatrzymany przez funkcjonariusza Gwardii Rosyjskiej.

 

Andriej Chibis został natychmiast odwieziony do szpitala w pobliskim Kirowsku. Tam lekarze podjęli się pilnej operacji.

Rosja. Atak na gubernatora obwodu murmańskiego. Polityk trafił do szpitala

- Natychmiast po ataku zabrali Andrieja Władimirowicza do szpitala. Był przytomny, na sali operacyjnej zachowywał się spokojnie - relacjonował rozmówca agencji RIA Nowosti.

 

Z informacji przekazanych przez zespół lekarski wynika, że gubernator trafił na stół operacyjny w ciężkim stanie, ale ponad godzinna operacja zakończyła się sukcesem i obecnie wraca już do zdrowia.

 

ZOBACZ: Rosja. Atak dronów na Kursk. Spadły na budynki mieszkalne

 

- Właściwie miał dużo szczęścia, że nie uszkodziło mu aorty. Dalsze leczenie będzie odbywać się na oddziale intensywnej terapii - mówił Jurij Szirajew, główny lekarz placówki w Kirowsku.

 

Chwilę po godzinie 7 na oficjalnym kanale społecznościowym Andrieja Chibisa pojawiło się krótkie nagranie ze szpitala. W opisie filmu podziękowano za słowa wsparcia oraz poinformowano, że stan polityka jest już stabilny.

 

"Kochani, obudziłem się po operacji. Bardzo dziękuję naszym lekarzom, którzy mnie uratowali i zrobili wszystko szybko, jasno i prawidłowo. No i oczywiście wam wszystkim za troskę i wsparcie. Dziękuję bardzo. Teraz zdrowieję i będę mógł dalej walczyć, tylko naprzód! Wszystko będzie dobrze" - czytamy.

Napastnik zatrzymany przez służby. To recydywista

Z informacji podawanych przez rosyjskie media wynika, że mężczyzna który dokonał ataku na gubernatora obwodu murmańskiego to 42-latek mieszkający na co dzień w Apacie.

 

W oficjalnym komunikacie Komitetu Śledczego stwierdzono, że napastnik został już przesłuchany. W trakcie mężczyzna zeznał, że jego czyn spowodowany był prywatną wrogością wobec polityka.

 

"W trakcie przesłuchania mężczyzna wyjaśnił, że dopuścił się ataku, ponieważ nie lubił gubernatora, mimo że nie znał go osobiście" - stwierdzono.

 

ZOBACZ: Ukraińskie drony przeleciały setki kilometrów. Rosja "drży" po ostatnich atakach

 

Jednocześnie przekazano, że zatrzymany widniał już w policyjnych aktach. Wcześniej był oskarżony o spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu, jednak nie podano więcej szczegółów.

 

42-latek najprawdopodobniej w najbliższych godzinach usłyszy zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa. Grozi mu kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Marcin Jan Orłowski / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie