Wybory samorządowe 2024. Ponad trzy tysiące kandydatów może już świętować

Polska
Wybory samorządowe 2024. Ponad trzy tysiące kandydatów może już świętować
mobywatel.gov.pl
Wybory samorządowe. 3330 kandydatów ma pewny mandat

Ponad trzy tysiące osób startujących do rad gmin nie potrzebuje głosów, aby otrzymać mandat. Są jedynymi kandydatami, a co za tym idzie, automatycznie wygrywają. Inaczej jest w przypadku pojedynczych kandydatów na wójtów i prezydentów miast. Oni nie mogą czuć się tak pewnie.

W wyborach samorządowych 7 kwietnia wybierzemy ponad 46 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików. Jak się okazuje 3330 kandydatów do rad gmin nie potrzebuje głosowania, ponieważ są jedynymi ubiegającymi się o mandat. 

Wybory samorządowe. 3300 radnych bez głosowania

Wybory do rad w gminach do 20 tys. mieszkańców odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Gmina jest podzielona na tyle okręgów, ile osób liczy rada. Wygrywa jedna osoba, która otrzyma najwięcej głosów.  

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Minister Marcin Kierwiński zaapelował do wyborców


Jeśli w danym okręgu jest tylko jeden kandydat, to głosowania się tam nie przeprowadza. Mandaty automatycznie trafiają do osób, które się o nie ubiegają. 

W ponad 400 gminach zarejestrowano po jednym kandydacie

Bardzo często tylko jedna osoba kandyduje również na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednak w tym przypadku mandaty nie są rozdzielane automatycznie, a głosowanie jest przeprowadzone na innych zasadach. Wyborcy decydują czy zgadzają się na danego kandydata czy nie. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski o niezrealizowanych obietnicach: PiS zabrał 11 mld zł

 

Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na "tak", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, osobę na to stanowisko wybiera nowo wybrana rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów.
 
W nadchodzących wyborach samorządowych aż w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 116 osób kandyduje na stanowisko burmistrza lub prezydenta miasta, a 294 na stanowisko wójta.  

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Kandydatka PiS obraża warszawiaków. "Słoje", "wiocha"


Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura odbędzie się 21 kwietnia. Tam, gdzie będzie to konieczne, po raz drugi oddamy głos na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. 

Aldona Brauła / /dk / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie