Pierwszy taki przypadek ptasiej grypy. Człowiek zakaził się od krowy

Świat
Pierwszy taki przypadek ptasiej grypy. Człowiek zakaził się od krowy
Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay.com
Człowiek zaraził się ptasią grypą od krowy

W Teksasie po raz pierwszy wykryto wirusa ptasiej grypy u człowieka. Pacjent miał wcześniej kontakt z zakażonymi krowami. "Granica międzygatunkowa została przekroczona" - skomentował w mediach społecznościowych ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

O niepokojącym przypadku zakażenia ptasią grypą, a dokładniej szczepem AH5N1, poinformował w poniedziałek portal usatoday.com. Pozytywny wynik testu u jednego z mieszkańców Teksasu pojawił się po tygodniu do zdiagnozowania wirusa u krów, z którymi miał kontakt. 

 

ZOBACZ: Ptasia grypa - WHO zabrała głos w sprawie śmierci kotów. Czy wirus zacznie zarażać inne zwierzęta?

 

Pacjent nie miał gwałtownych objawów. Było to przede wszystkim podrażnienie spojówek. Zastosowane leczenie polegało na podaniu mu leków przeciwwirusowych. 

Nowy szczep ptasiej grypy u ludzi

Lokalne służby zdrowia podały, że jest to pierwszy przypadek wykrycia tego wysoce zakaźnego szczepu ptasiej grypy u ludzi w Teksasie i drugi przypadek wykrycia go u człowieka w USA. Zadziwia również fakt, że pacjent zaraził się od krowy, a nie bezpośrednio od drobiu.

 

ZOBACZ: Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu

 

"W USA niepokojąca ekspansja wirusa grypy ptaków AH5N1 wśród bydła. Jeden przypadek zakażenia przeniesionego z krowy na człowieka. Tym samym wirus pokonuje kolejne granice międzygatunkowe. Aktywność tego wirusa jest od kilku lat wielokrotnie większa i wymaga zaplanowanej strategii" - skomentował te doniesienia dr Paweł Grzesiowski na platformie X.

Amerykańskie władze ostrzegają przed zagrożeniem

Od początku tygodnia przed zagrożeniem zakażenia się ptasią grypą ostrzegają federalne i stanowe służby, które prowadzą w tej sprawie dochodzenie pod kątem możliwego wybuchu epidemii. Uspokojono jednak, że ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest niskie, a wirus rzadko przenosi się z człowieka na człowieka.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa wkrótce dotrze na Antaktydę. Zagrożenie dla tysięcy pingwinów

 

Z wyższym ryzykiem muszą się liczyć osoby, które mają kontakt z zakażonymi zwierzętami. Stanowy Departament Zdrowia zaapelował, aby zachować czujność w przypadku wystąpienia objawów ptasiej grypy, zwłaszcza wśród osób, które mają regularny kontakt ze zwierzętami.

 

Wirus ptasiej grypy został wykryty w próbkach niepasteryzowanego mleka pod koniec marca. To pierwsze przypadki wykrycia tego patogenu wśród bydła w Stanach Zjednoczonych. W sumie wykryto kilkanaście ognisk. Nie jest wykluczone, że wirus przenosi się między krowami. 

Agata Sucharska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie