Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu

Polska
Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu
Jessica Reeder / CC-by-SA / Commons
Dwa ogniska ptasiej grypy wykryto w Strusach

Dwa ogniska grypy ptaków zostały wykryte na początku listopada w powiecie siedleckim. W gospodarstwach tych hodowano indyki - poinformowała w czwartek Inspekcja Weterynaryjna.

Jest to już 340 i 341 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w tym roku. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Ptasia grypa w powiecie siedleckim

Pierwsze z ognisk stwierdzono 2 listopada 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 80 812 indyków rzeźnych. Ferma znajduje się w miejscowości Strusy w gminie Paprotnia, powiat siedlecki, woj. mazowieckie. Kolejne ognisko wykryto dzień później w gospodarstwie, w którym znajdowało się 61 469 indyków rzeźnych, także w miejscowości Strusy. 

 

ZOBACZ: Ptasia grypa znowu zaatakowała. Zarażone kaczki w Wielkopolsce

 

Służby weterynaryjne przystąpiły do likwidacji ognisk, polegającej m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt, przeprowadzeniu oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczeniu obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

 

Pod koniec września br. Polska złożyła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie wirusem grypy ptaków (HPAI) wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu "stamping-out policy", czyli likwidacji ognisk i przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania.

Ubiegły sezon rekordowy dla ptasiej grypy

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 wystąpiła w Polsce na niespotykaną dotychczas skalę. Wykryto 339 ognisk tej choroby. Ostatnie potwierdzono 9 sierpnia br. na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie przebywało 570 tys. kur. Od początku roku najwięcej ognisk tej choroby potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa w Niemczech. Na kurzej fermie w północno-wschodniej części kraju

 

W ubiegłym tygodniu Inspekcja Weterynaryjna ostrzegała, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa w krajach UE stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski.

 

W okresie od dnia 1 do 28 października 2021 r. w krajach UE zanotowano 36 ognisk grypy ptaków, w tym 25 w Niemczech.

 

- Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem - napisano w komunikacie.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie