Ksiądz Michał O. zatrzymany przez ABW. "Pilne" oświadczenie w jego sprawie

Polska
Ksiądz Michał O. zatrzymany przez ABW. "Pilne" oświadczenie w jego sprawie
Polsat News, Archipelag - ośrodek budowany przez fundację Profeto
Ksiądz Michał O. zatrzymany przez ABW

Fundacja Profeto wydała oświadczenie w związku z aresztowaniem jej prezesa - księdza Michała O. - i działań służb w siedzibie. Uznano, że podejmowane przez prokuraturę ruchy są "dotkliwie niesprawiedliwe".

We wtorek funkcjonariusze ABW wkroczyli do mieszkań polityków prawicy w związku z nieprawidłowościami w przyznawaniu dotacji z Funduszu Sprawiedliwości.

 

W wyniku tych działań prowadzonych na zlecenie Prokuratury Krajowej we wtorek zatrzymano pięć osób i postawiono im zarzuty. To czterech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości, z departamentu Funduszu Sprawiedliwości i beneficjent dotacji - ks. Michał O., były egzorcysta i szef fundacji Profeto, który otrzymał z Funduszu Sprawiedliwości dotację w wysokości ponad 66 mln złotych.

Fundacja Profeto komentuje zatrzymanie księdza Michała O.

Fundacja, którą założył zatrzymany ksiądz, postanowiła odnieść się do sprawy w "pilnym" - jak sama to określiła - oświadczeniu. W komunikacie umieszczonym na stronie czytamy, że działania podejmowane wobec ks. Michała O. są "dotkliwie niesprawiedliwe".

 

Następnie opisano, że siedziba Profeto została przeszukana, "mimo że Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura posiadają wszystkie dokumenty związane z finansowaniem projektu "Archipelag - wyspy wolne od przemocy" ze środków Funduszu Sprawiedliwości", a przeprowadzony audyt nic nie wykazał. 

 

ZOBACZ: Przeszukania w domu polityków. Adam Bodnar: Prokuratura miała prawo

 

Przedstawiciele Fundacji ocenili, że działania podejmowane w ostatnich dniach przez ministerstwo i prokuraturę "zmierzają do całkowitego zniszczenia Fundacji, portalu i radia Profeto".

 

Z oświadczenia wynika, że osoby należące do Fundacji "nie chcą komentować tych niezwykle bolesnych wydarzeń", z wyjątkiem zapewnienia, że "wszystkie wysiłki zmierzały do zapewnienia beneficjentom Funduszu Sprawiedliwości całościowej i wielostronnej pomocy".

 

Dodano: Niestety, w tym momencie sami czujemy się ofiarami przemocy i tak myślimy także o ks. Michale O.

 

Pod komunikatem podpisała się wchodząca w skład zarządu Fundacji Profeto Ewelina Zamojska-Banaszczyk.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie