Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce? Szef BBN Jacek Siewiera ma pomysł

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce? Szef BBN Jacek Siewiera ma pomysł
PAP/Marcin Gadomski
Jacek Siewiera chce rozpoczęcia debaty nad obowiązkową służbą wojskową

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że w Polsce powinny rozpocząć się rozmowy nad obowiązkową służbą wojskową. - Nie do końca rozumiem, dlaczego ta debata jest dla nas tak trudna - wskazał Jacek Siewiera. Ocenił też, że w przypadku wybuchu konfliktu wyjazd mężczyzn w wieku poborowym "będzie utrudniony".

Pomysł obowiązkowej służby wojskowej wzbudza skrajne emocje wśród obywateli. Pytania budzi również termin oraz zakres jej ewentualnego obowiązywania. Szef BBN w jednym z wywiadów stwierdził, że w Polsce powinna rozpocząć się debata nad wprowadzeniem obowiązkowego poboru. Zdaniem Jacka Siewiery nie miałby to jednak dotyczyć "biegania z karabinem". 

 

- Nie do końca rozumiem, dlaczego ta debata jest dla nas tak trudna - powiedział Siewiera w rozmowie na kanale "This is IT" na YouTube. 

Obowiązkowa służba wojskowa coraz bliżej? Szef BBN chce debaty

Jacek Siewiera stwierdził, że w krajach zachodnich kwestia poboru czy obowiązkowej służby wojskowej jest obecnie częściej poruszana i znacznie intensywniej niż w Polsce. Jego zdaniem dyskusja powinna toczyć się wokół "obowiązkowej służby obywatelskiej i publicznej".

 

ZOBACZ: Atak pod Moskwą. Rosja oskarża Zachód, Amerykanie wytypowali zleceniodawcę

 

- Obszar logistyczny, planistyczny, obsługi zaawansowanego uzbrojenia, walki cyber i kognitywnej to obszary dalekie od linii frontu - wskazywał szef BBN, podkreślając różne możliwości służby.

 

Dodał, że debata nad obowiązkową służbą wojskową powinna mieć szeroki charakter, tak jak i cały wymiar służby. - Nie obowiązkowa służba wojskowa, a obowiązkowa służba obywatelska, publiczna. Rodzaj świadczenia pewnych prac i realizacji pewnych zadań w ramach świadomości, że bycie obywatelem to nie jest tylko branie, uczestnictwo w rynku pracy, a w przypadku wojny - wyjazd - zaznaczył.

Szczegóły obowiązkowego poboru. Mężczyźni "z utrudnieniami"

Odpowiadając na pytania internautów, Siewiera ocenił, że w przypadku wojny wyjazd mężczyzn w wieku poborowym "będzie utrudniony". Wskazał jednak, że nie wyobraża sobie poszukiwania osób uchylających się od poboru po całej Europie.

 

ZOBACZ: Szef BBN wytyka błąd Błaszczakowi ws. rakiety pod Bydgoszczą. "Powinien poinformować prezydenta"

 

Szef BBN odniósł się także do kwestii miejsca dla mniejszości seksualnych w wojsku. - Jeżeli chodzi o osoby o innych preferencjach niż heteroseksualne, to w wojsku oczywiście też jest miejsce dla takich osób i nikt absolutnie nie powinien zadawać pytań czy warunkować służby wojskowej lub stanowiska w służbie w oparciu o preferencje seksualne- podkreślił Jacek Siewiera. 

 

W 2009 roku obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie