Rewolucja kadrowa w ambasadach. Radosław Sikorski podjął decyzję

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Rewolucja kadrowa w ambasadach. Radosław Sikorski podjął decyzję
AP/Sarah Meyssonnier
Minister Radosław Sikorski podjął decyzję o odwołaniu ambasadorów

Ruszyła procedura masowego odwołania ambasadorów. Decyzję o rewolucjach kadrowych podjął w środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ze stanowiska ma zostać usuniętych ponad 50 dyplomatów.

"Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął 13 marca br. decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu" - poinformowano w komunikacie resortu dyplomacji.

 

Zmiany kadrowe miały zostać przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, a po ich akceptacji przez Prezesa Rady Ministrów zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze. 

Masowe odwołania ambasadorów. Decyzja Radosława Sikorskiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym komunikacie wskazało, że rząd ponoszący konstytucyjną odpowiedzialność za politykę zagraniczną uważa wymianę na stanowiskach przedstawicieli Polski za niezbędną.

 

ZOBACZ: Szczere wyznanie Radosława Sikorskiego w USA. Mówił o swoim synu

 

Decyzja ma służyć lepszemu i bardziej profesjonalnemu realizowaniu trudnych wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną. Resort wyraził nadzieję, najważniejsze władze w kraju będą zgodne we współdziałaniu w tej sprawie

 

Zgodnie z Ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez premiera.

Radosław Sikorski odwołał ambasadorów. Komunikat MSZ

O planowanej wymianie kadrowej wśród ambasadorów przez przedstawicieli nowej władzy opinia publiczna informowała już od dłuższego czasu. W tej sprawie miało dochodzić do zgrzytów między rządem a prezydentem Andrzejem Dudą, który chciał zachować jak największy wpływ na skład personalny reprezentantów Polski w zagranicznych placówkach. 

 

ZOBACZ: Wizyta w USA. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Joe Bidenem

 

Radosław Sikorski po spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem w Waszyngtonie był pytany przez media, czy ambasador Polski w USA Marek Magierowski zostanie odwołany lub przeniesiony na inną placówkę. Szef resortu dyplomacji nie chciał wówczas komentować sprawy. Doradca prezydenta Marcin Mastalerek w rozmowie z Polsat News twierdził z kolei, że Andrzej Duda nie widzi powodu, aby skracać kadencję któregokolwiek z ambasadorów, chyba że znajdą się jakieś obciążające tę osobę informacje.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie