Ruch prezydenta przed wizytą w USA. Zwołuje Radę Bezpieczeństwa

Polska
Ruch prezydenta przed wizytą w USA. Zwołuje Radę Bezpieczeństwa
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

- Na poniedziałek 11 marca, przed wizytą w Stanach Zjednoczonych, zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, żeby pokazać jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa - zapowiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Duda omówi "z przedstawicielami wszystkich sił politycznych kluczowe kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa".

"Polska wysyła jasny sygnał, że w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych prezydenta. Tam również pojawiła się wiadomość o zwołaniu RBN.

 

- Chciałbym, żeby ta nasza wyprawa do USA została poprzedzona taką nieco bardziej uroczystą Radą Bezpieczeństwa Narodowego - podkreślił Andrzej Duda w wystąpieniu podczas ćwiczeń Dragon-24.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda o słowach Donalda Tuska: Sprawa reparacji nie jest zamknięta

 

Jak zaznaczył, chodzi o rozmowę o kwestiach bezpieczeństwa "w pełnym składzie polskiej sceny politycznej".

 

- O tym, jak wygląda sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim dzisiaj, jak wygląda kwestia modernizacji naszej armii, zakupów sprzętu, jakie realizujemy, jak również o zbliżającym się szczycie NATO. Przede wszystkim chcę, żebyśmy przed tą wizytą w USA, przed wizytą w Białym Domu i spotkaniami z prezydentem Stanów Zjednoczonych i politykami w USA pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa - dodał.

 

Wskazał też, że podczas rozmów z prezydentem USA poruszone zostaną m.in. takie tematy jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie sojuszu - m.in. o Ukrainę - a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.

Duda i Tusk w USA. W rocznicę wejścia Polski do NATO

Przypomnijmy, prezydent USA Joe Biden spotka się w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się 12 marca.

 

ZOBACZ: Joe Biden spotka się z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem

 

"Wspólna wizyta prezydenta i premiera w Waszyngtonie w rocznicę wejścia Polski do NATO pokazuje, że sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest i będzie silny bez względu na to, kto rządzi w obu krajach" - komentował wówczas Duda.

 

Biały Dom wydał oficjalne oświadczenie o spotkaniu, które zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 r. Bronisław Geremek, ówczesny szef MSZ przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Duda i Tusk w USA. "Bagaż symboliczny wizyty"

Zaproszenie do Waszyngtonu skomentował również Mieszko Pawlak, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

 

- To jest wizyta nadzwyczajna, prezydent wraz z premierem, to się nie zdarzało. Pokazuje to cały bagaż symboliczny tej wizyty - mówił doradca prezydenta.

 

- Ale poza głęboką symboliką to jest też komunikat, który i Amerykanie i my Polacy chcemy wysłać, że w sprawach najważniejszych, bezpieczeństwa, relacji transatlantyckich, jest zgoda, i że ten sojusz, zarówno NATO, jak i ten polsko-amerykański, będzie umacniany niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, tak w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych - zapewniał Pawlak w rozmowie z Polsat News.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Co to?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej posiedzenia zwołuje prezydent. On również określa ich tematykę.

 

W skład RBN wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN.

Aleksandra Cieślik / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie