Włodzimierz Czarzasty w "Graffiti": To jedyna sprawa, w której myślimy podobnie do Konfederacji

Polska
Włodzimierz Czarzasty w "Graffiti": To jedyna sprawa, w której myślimy podobnie do Konfederacji
Polsat News
Włodzimierz Czarzasty w programie "Graffiti"

- Musi Szymon z Władkiem usiąść i po prostu przemyśleć swoje słowa. Jeżeli ta sprawa się opóźnia, a chcecie być konsekwentni w polityce. Jeżeli następnym krokiem ma być opuszczenie przez was koalicji to źle to i brzmi i wygląda - powiedział w "Graffiti" Włodzimierz Czarzasty. W ten sposób skomentował zapowiedzi Hołowni i Kosiniaka-Kamysza, że składki zdrowotne to ich "być albo nie być w koalicji".

Włodzimierz Czarzasty zapewnił, że "w koalicji wszystko idzie w dobrym kierunku”. - Mówię to odpowiedzialnie. Koalicja jest trudna, ale współpraca układa się naprawdę dobrze. Mamy problemy. Po pierwsze: stan sytuacji zastanej po PiS, nawet nas zaskoczył - wymieniał wicemarszałek. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Koalicja Obywatelska rozpoczyna kampanię


- Węzłów gordyjskich, które zostały zawiązane w ciągu ośmiu lat, dotyczących systemu prawnego, wszystkich tych prostych świństw, tych złodziejstw, tych Pegasusów, które podsłuchują ludzi. To jest cały zestaw rzeczy, które myśleliśmy, że będzie można rozwiązać szybciej - mówił.

W. Czarzasty o prawach kobiet: Do diabła, to nie ideologia

Zdaniem Czarzastego drugim problemem w koalicji są natomiast "różnice programowe". - To jest normalną rzeczą. Nawiązuje tutaj do konwencji Władka i Szymka, którzy powiedzieli, że jak jakaś sprawa nie zostanie załatwiona, to koalicja jest zagrożona. Są po prostu rzeczy, które wynikają z formy czterech ugrupowań, które tworzą tę koalicję, ale nie zagrozi to koalicji, której priorytetem jest sprzątanie po PiS-ie - podkreślił.  

 

Jak dodał, wybory samorządowe są "kolejnym elementem sprzątania po PiS-e". - Jeśli ktoś tego nie rozumie, to błagam: musicie zrozumieć - powiedział. Odniósł się również do problemu aborcji. - Nie będziemy na konwencji stawiać warunku, że jeżeli tego nie zrobicie to rozwalimy koalicję. W sprawie aborcji i praw kobiet nie cofniemy się ani o milimetr. Prawa kobiet to nie jest do diabła ideologia - zaznaczył. 

 

WIDEO: Włodzimierz Czarzasty w "Graffiti": To jedyna sprawa, w której myślimy podobnie do Konfederacji

 

Czarzasty podkreślił, że wszystko w Sejmie jest gotowe, aby procedować ustawę o legalizacji aborcji. - Nie wejdę w żaden konflikt z marszałkiem Hołownią, bo to nie są sprawy natury osobistej. Zrobi, to co zrobi - oświadczył. 

W. Czarzasty: Szymon z Władkiem muszą przemyśleć swoje słowa

Czarzasty skomentował też zapowiedzi Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza o tym, że składki zdrowotne to ich "być albo nie być w koalicji". - Musi Szymon z Władkiem usiąść i po prostu przemyśleć swoje słowa. Bo jeżeli ta sprawa się opóźnia, a chcecie być konsekwentni w polityce, to obawiam się, że do niczego to nie doprowadzi. Jeżeli następnym krokiem ma być opuszczenie przez was koalicji to źle to i brzmi i wygląda  - powiedział. 

 

- W ramach ferworu kampanijnego powiedzieliście o jedno słowo za dużo. Różne słowa i sytuacje się zdarzają, ale trzeba mieć dystans i Lewica taki dystans daje  - skomentował lider Nowej Lewicy. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: Lewica podkopuje jedność koalicji

 

Włodzimierz Czarzasty odniósł się również do prac nad projektem składki zdrowotnej. - Z tą składką zdrowotną na pewno trzeba dokonać dużo zmian. Ja uważam, że powinna być ona progresywna dla przedsiębiorców. (...) Tam są absurdy polegające na tym, że jak się sprzedaje na przykład majątek, samochód, to też się tę składkę płaci. To trzeba przemyśleć - wyjaśniał. 

 

ZOBACZ: Składka zdrowotna. Przemysław Wipler: Kosiniak i Hołownia mają pełne poparcie

 

- Dlatego to tak powoli idzie, bo po ośmiu latach (rządów PiS) jest stan bałaganu. Czego się nie dotkniemy to próchno, to nepotyzm, złodziejstwo. To nie usprawiedliwia sprawy, ale lepiej coś zrobić miesiąc później, niż zrobić za szybko i potem poprawiać - dodał. 

 

Czarzasty odniósł się także do problemu tzw. sędziów-dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. W poniedziałek odbędzie się konferencja Adama Bodnara w tej sprawie, a wicemarszałek ujawnił, jakie ustalenia możemy podczas niej usłyszeć.

 

- Uchwały zostały przyjęte z rażącym naruszeniem prawa, a tym samym są pozbawione mocy prawnej i nie wywołują skutków prawnych. W Związku z tym szereg orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest dotknięty wadą prawną - zdradził. 

W. Czarzasty: W tej sprawie myślimy podobnie do Konfederacji

Czarzasty zdradził też swoje zdanie w sprawie wprowadzenia prohibicji w miastach polegającej na zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 22. - Moje osobiste zdanie: Ja pamiętam czasy, kiedy była prohibicja. Nie było takiej bramy w Warszawie, gdzie się jej nie łamało. Jako student ją łamałem - skomentował. 

 

ZOBACZ: Nocna prohibicja w Warszawie? Rafał Trzaskowski podejmuje działania


Odniósł się również do kwestii legalizacji marihuany. - Jest zwolennikiem jej legalizacji. My mamy w tej sprawie dobrą kartę. Odszedł od nas Tomasz Kalita, była taka jego ustawa dotycząca marihuany leczniczej. Cała Lewica jest za tym, żeby była dostępna. (...) Jeśli Konfederacja w tej sprawie myśli podobnie to pewnie jest jedyna sprawa, w której myślimy podobnie do Konfederacji - podsumował.

 

Pozostałe odcinki programu można zobaczyć TUTAJ

Agata Sucharska / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie