Szymon Hołownia: Lewica podkopuje jedność koalicji

Polska
Szymon Hołownia: Lewica podkopuje jedność koalicji
PAP/Paweł Supernak
Szymon Hołownia reaguje na słowa posłanek Lewicy

- Ten konfrontacyjny język, którego używa Lewica, jest zbędnym podkopywaniem jedności koalicji, nie służy jej - powiedział Szymon Hołownia w "Gościu Wydarzeń". Marszałek tymi słowami skomentował wcześniejszą wypowiedź Katarzyny Kotuli, która na jego propozycję referendum ws. aborcji stwierdziła, że "w sprawie praw kobiet można być tylko za albo przeciwko (...), nie ma żadnej trzeciej drogi".

W Sejmie znajdują się cztery projekty w sprawie aborcji - w piątek Trzecia Droga przedstawiła swój w Sejmie, w styczniu KO, a w listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty.

Szymon Hołownia reaguje na zapowiedź Lewicy

Ostatnie z ugrupowań uważa, że ich projekty już zbyt długo znajdują się "w sejmowej zamrażarce". Minister ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w piątek, że klub parlamentarny Lewicy złoży do marszałka wniosek o pilne procedowanie i głosowanie ustaw aborcyjnych.

 

- To nie jest tak, że wrzucasz do okienka projekt ustawy i on wyskakuje z drugiej strony na sali sejmowej. To są analizy, które trzeba zrobić - odniósł się do tej sprawy Szymon Hołownia w "Gościu Wydarzeń". Marszałek podkreślił też, że Lewica dwa miesiące "zwlekała z naniesieniem uzasadnień do swoich projektów". - Wszystkie te projekty przeczytamy razem, skierujemy je też do komisji nadzwyczajnej - dodał Hołownia o propozycji Anny Marii Żukowskiej, którą uznał są słuszną.

Sz. Hołownia proponuje referendum, Lewica przeciwna 

Zdaniem marszałka wyjściem z sytuacji jest referendum. Dodał, że jeśli ktoś mówi, że referendum to złe rozwiązanie, to pyta go: "naprawdę chcesz, żeby w Polsce Hołownia, Macierewicz, Tusk decydowali o tym, co mogą, a czego nie mogą kobiety?".

 

Wcześniej do propozycji Trzeciej Drogi odniosły się posłanki Lewicy podczas konferencji w Sejmie. - Zagłosujemy przeciwko uchwale o referendum bądź ustawie o referendum - mówiła Katarzyna Kotula. Podkreśliła, że "w sprawie praw kobiet można być tylko za albo przeciwko (...), nie ma żadnej trzeciej drogi".

 

ZOBACZ: Ukraińska delegacja na granicy z Polską. Denys Szmyhal mówił o "środkach odwetowych"

 

- W mojej ocenie jednak Lewica w taki sposób konfrontacyjny zaczyna trząść Koalicją 15 października - mówił Hołownia. - Uważam, że ten konfrontacyjny język, którego używa Lewica, jest niepotrzebnym, zbędnym podkopywaniem jedności koalicji, nie służy jej - powiedział Hołownia. Dodał jednak, że jeśli Lewica chce, jej projekty mogą być procedowane w innym, szybszym trybie.

 

W piątkowym "Gościu Wydarzeń" Szymon Hołownia mówił także m.in. o słowach ukraińskiego premiera, który zapowiedział, że Ukraina może podjąć "kroki odwetowe", jeśli przejścia graniczne nie zostaną odblokowane. - Problemem jest Rosja, zalew zboża rosyjskiego - zaznaczył marszałek. - My musimy temu przeciwdziałać - dodał marszałek, przypominając, że w marcu dojdzie do polsko-ukraińskiego spotkania "ostatniej szansy".

Karolina Gawot / mak / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie