Michał Szczerba: TK działa niezgodnie z prawem i bez prezesa

Polska
Michał Szczerba: TK działa niezgodnie z prawem i bez prezesa
Polsat News
Michał Szczerba w programie "Gość Wydarzeń"

- Trybunał Konstytucyjny działa niezgodnie z prawem, w nieodpowiednim umeblowaniu i bez prezesa, który może reprezentować ten organ na zewnątrz i wewnątrz - mówił Michał Szczerba, poseł KO i przewodniczący komisji śledczej ds. "afery wizowej" w programie "Gość Wydarzeń". Jak zaznaczył, z TK "muszą zniknąć" tzw. sędziowie dublerzy.

Michał Szczerba, poseł KO i przewodniczący komisji śledczej ds. "afery wizowej" został zapytany, dlaczego koalicja rządząca zdecydowała się na "zamach na Trybunał Konstytucyjny". - Przywracamy praworządność i prawidłowe umeblowanie tego ważnego organu - przekazał poseł. 

Plan na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

W poniedziałek sędzia Jarosław Wyrembak "zamachem" nazywał przedstawione zmiany w TK zapowiadane przez Adama Bodnara i koalicję, których celem ma być przywrócenie praworządności.

 

ZOBACZ: Konferencja Adama Bodnara ws. zmian w TK. Znamy szczegóły

 

Michał Szczerba w programie zwrócił uwagę, że Jarosław Wyrembak "nie jest sędzią TK". - Został wybrany na miejsce już obsadzone. Pracuje w TK, orzeka w TK, ale orzeczenia, w których bierze udział są z mocy prawa  nieważne. Jest jednym z trzech sędziów dublerów, którzy muszą z TK zniknąć  - zaznaczył. 

 

WIDEO. "Gość Wydarzeń". Michał Szczerba: TK działa niezgodnie z prawem 

 

Michał Szczerba: TK działa niezgodnie z prawem

- Na tym etapie proponujemy, żeby zgodnie z wolą Sejmu, którą mam nadzieję już w tym tygodniu wyrazi, osoby, które sędziami nie są, odeszły z pracy z TK, żeby TK był prawidłowo obsadzony - mówił. - Dopóki te osoby zasiadają w składzie, to orzeczenia nie mogą być traktowany poważnie - dodał. Poseł zwrócił uwagę, że w sposób nieprawidłowy wybrana została także prezes TK Julia Przyłębska.

 

- Nikt nie będzie wyprowadzał nikogo siłą. TK działa niezgodnie z prawem, w nieodpowiednim umeblowaniu i bez prezesa, który może reprezentować ten organ na zewnątrz i wewnątrz - mówił. 

Uchwała czy ustawa  

Bogdan Rymanowski zwrócił uwagę, że eksperci mają wątpliwości, czy w sprawie zmian w TK uchwała może być "czymś wiążącym".

 

- Na stole mamy również projekt społeczny, nad którym pracowali eksperci zrzeszeni wokół fundacji Batorego. Tam jest konkretny punkt dojścia do tego, żebyśmy na ostatnim etapie mieli TK, który nie będzie powodował jakichkolwiek wątpliwości - powiedział Michał Szczerba.

 

Poseł PO stwierdził, że kadencje tzw. sędziów dublerów "nigdy się nie rozpoczęła". - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy zajęli już miejsca obsadzone - mówił. - Oni sędziami nie są. W mojej opinii są przebierańcami, którzy udają sędziów i biorą potężne pieniądze - dodał. 

anw/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie