Jelenia Góra. Zatrzymali Polaka, który udawał Czecha. Grozi mu więzienie

Polska
Jelenia Góra. Zatrzymali Polaka, który udawał Czecha. Grozi mu więzienie
Nadodrzański OSG
Straż Graniczna zatrzymała mężczyznę posługującego się podrobionym, czeskim prawem jazdy

Straż Graniczna zatrzymała Polaka, który podczas kontroli drogowej pokazał podrobione, czeskie prawo jazdy. Mężczyzna zarabia na życie jako kierowca tira. Funkcjonariuszom przyznał, że fałszywy dokument kupił przez internet za niemałe pieniądze.

Jak relacjonują strażnicy graniczni z Jeleniej Góry, 44-letni kierowca ciężarówki marki renault został zatrzymany do kontroli drogowej w powiecie kamiennogórskim. Poproszony o dokumenty, Polak okazał im czeskie prawo jazdy, które co prawda było wystawione na jego dane osobowe, ale zostało podrobione.

 

ZOBACZ: Dzierżoniów. Źle zaparkował samochód, pokazał fałszywe prawo jazdy. Grozi mu do 5 lat więzienia

 

Dokument od razu wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy, ponieważ jego wygląd odbiegał od obowiązującego wzoru. Potwierdziły to późniejsze zeznania mężczyzny, który oświadczył, że "lewe" prawo jazdy zamówił przez internet. Usługa kosztowała 10 tys. złotych, a wykonała ją nieznana mu osoba, z którą skontaktował się przez jeden z portali.

Polak udawał Czecha. Grozi mu więzienie

Kierowca został zatrzymany i usłyszał już zarzut posłużenia się podczas kontroli podrobionym dokumentem. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu. Za użycie fałszywego prawa jazdy grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat pięciu

 

ZOBACZ: Na warszawskiej Pradze zgubiła się Czeszka. Pomogli strażnicy miejscy

 

Zgodnie z polskim prawem można posługiwać się tylko jednym prawem jazdy. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami na terytorium Polski pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności takiego prawa jazdy.

 

Honorowane w Polsce są także wydane za granicą międzynarodowe prawo jazdy, a także wydane za granicą (poza UE / EFTA) krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy zgodne z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 r. W przypadku dokumentów spoza tych stref należy wymienić dokument na polski odpowiednik. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie