Szef węgierskiego MSZ: Ukraina powinna jak najszybciej przystąpić do rozmów pokojowych z Rosją

Świat
Szef węgierskiego MSZ: Ukraina powinna jak najszybciej przystąpić do rozmów pokojowych z Rosją
AP Photo/Virginia Mayo
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto stwierdził, że Ukraina powinna jak najszybciej zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją celem wypracowania warunków pokoju. Jego zdaniem opóźnianie rozpoczęcia rozmów będzie skutkowało jedynie osłabieniem pozycji negocjacyjnej Kijowa. Kilka dni przed tym komentarzem Szijjarto spotkał się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto mówił o wojnie Rosji z Ukrainą na antenie radia Kossuth. Bliski współpracownik premiera Viktora Orbana stwierdził, że Kijów "nie powinien opóźniać rozpoczęcia negocjacji pokojowych". Im później władze się na to zdecydują, tym gorsza będzie ich pozycja, ocenił.

 

- Od kilku miesięcy słyszę, że Ukraińcy starają się zdobyć na polu walki taką pozycję, z której mogliby korzystniej rozpocząć negocjacje. W ostatnich tygodniach stało się jasne, że ten scenariusz się nie powiódł, czas działa na korzyść Rosji - powiedział Szijjarto, cytowany przez portal radiosputnik.ru.

 

ZOBACZ: Słowacja jak Węgry? Juraj Blanar spotkał się z Siergiejem Ławrowem

 

W niedzielę kwestię zakończenia działań zbrojnych podjął też minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan. - Naszym zdaniem obie strony osiągnęły granice tego, co mogą osiągnąć w drodze wojny. Uważamy, że nadszedł czas, aby rozpocząć dialog na rzecz zawieszenia broni - powiedział.

Wojska NATO na Ukrainie? Stanowisko Węgier

Minister skomentował także możliwość wysłania wojsk NATO do Ukrainy. Przypomniał, że sojusz powstał jako blok obronny, w związku z czym jego celem nigdy nie powinno być atakowanie innych państw. Jak podkreślił, wypowiedzi polityków o bezpośrednim zaangażowaniu NATO w konflikt tylko "przełożą się na jeszcze większą tragedię".


- Wszyscy powinni wrócić do zdrowego rozsądku i powstrzymać się od wygłaszania takich wypowiedzi, które prowadzą do eskalacji wojny - zaapelował.

Szef węgierskiego MSZ spotkał się z Ławrowem

Kilka dni wcześniej Szijjarto spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Obaj uczestniczyli w forum dyplomatycznym w tureckiej Antalyi. Podczas zorganizowanej z tej okazji uroczystej kolacji ministrowie zostali posadzeni obok siebie, czym Węgier pochwalił się w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Szef węgierskiego MSZ śmieje się z Ławrowem. Spotkanie w dzień pogrzebu Aleksieja Nawalnego

 

Na umieszczonym przez niego w sieci nagraniu widać, jak rozmawia ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, który w pewnym momencie szeroko się uśmiecha. Do spotkania doszło w dzień pogrzebu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Kajetan Leśniak / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie