Szef węgierskiego MSZ śmieje się z Ławrowem. Spotkanie w dzień pogrzebu Aleksieja Nawalnego

Świat
Szef węgierskiego MSZ śmieje się z Ławrowem. Spotkanie w dzień pogrzebu Aleksieja Nawalnego
Facebook/szijjarto.peter.official
Szefowie MSZ Rosji i Węgier Siergiej Ławrow i Peter Szijjarto

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto spotkał się w tureckiej Antalyi z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Obaj politycy - wyraźnie rozbawieni - siedzą przy jednym stole oddając się rozmowie. Nagranie pojawiło się w czasie pogrzebu Aleksieja Nawalnego, podczas którego fala represji wobec opozycji znów wzrosła.

Mimo trwającej od dwóch lat wojny w Ukrainie, Węgry utrzymują bliskie relacje z Rosją. Świadczy o tym nawet usadzenie reprezentantów dyplomacji tych krajów na forum w Antalyi, czym pochwalił się sam Peter Szijjarto.

 

ZOBACZ: Rosja. Ludmiła Ulicka na liście "zagranicznych agentów". Pisarka krytykowała inwazję na Ukrainę

 

Bliski współpracownik Viktora Orbana spotkał się z Siergiejem Ławrowem na uroczystej kolacji, czym nie omieszkał pochwalić się w mediach społecznościowych. Na nagraniu widać jak obaj politycy oddają się rozmowie, na twarzy Rosjanina w pewnym momencie pojawia się wyraźny uśmiech

Orban uderza w Nawalnego: To szowinista

"Warunek '0' pokoju: dialog" - napisał w sieci Szijjarto. Do rozmów na forum dyplomatycznym w Turcji doszło w czasie pogrzebu Aleksieja Nawalnego. Jak podkreślają media nad Dunajem, ministerstwo spraw zagranicznych Węgier do tej pory nie zareagowało na nagły śmierć działacza antykorupcyjnego do którego doszło w połowie lutego w kolonii karnej w Arktyce. 

 

Jedynym politykiem rządzącego na Węgrzech Fideszu, który odniósł się do śmierci opozycjonisty, był Zsolt Nemeth, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Oskarżył on jednak rosyjski system więziennictwa, a nie bezpośrednio Władimira Putina.

 

ZOBACZ: Ambasador RP na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Nie mógł wejść do cerkwi

 

Śmierć Nawalnego zauważono za to podczas inauguracji obrad parlamentu po zimowej przerwie. Deputowani uczcili pamięć opozycjonisty minutą ciszy, której nie uszanowała węgierska większość rządząca. Viktor Orban tłumaczył później, że  "szowinista nie zasługuje na szacunek w węgierskim parlamencie".

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Fala represji w Rosji

Aleksiej Nawalny przez lata był głośnym krytykiem Władimira Putina. Zmarł 16 lutego w kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Informacje o zgonie podała służba więzienna. W oficjalnym komunikacie przekazano, że opozycjonista miał poczuć się źle podczas krótkiego spaceru na terenie kompleksu.
 

Tropiący korupcję Kremla działacz został pochowany w piątek w Moskwie. Wydarzenie było także okazją do zamanifestowania wobec reżimu Władimira Putina.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Poruszający wpis żony

 

Jak donosi OVD-Info - organizacja zajmująca się prawami człowieka na Wschodzie - co najmniej 128 osób zostało zatrzymanych w związku z ceremonią pożegnania Aleksiej Nawalnego. Oprócz Moskwy policja czasowo uwięziła demonstrantów w Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Czelabińsku, Omsku, Petersburgu i Soczi.

Piotr Białczyk / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie