Słowacja jak Węgry? Juraj Blanar spotkał się z Siergiejem Ławrowem

Świat
Słowacja jak Węgry? Juraj Blanar spotkał się z Siergiejem Ławrowem
Russian Foreign Ministry/ Twitter
Siergiej Ławrow i Juraj Blanar

"Bez dialogu nigdy nie zostanie znalezione rozwiązanie dyplomatyczne. A bez tego wojna nigdy nie zakończy się" - tak spotkanie słowackiego ministra spraw zagranicznych z Siergiejem Ławrowem broni resort dyplomacji w Bratysławie. Do rozmów doszło na marginesie forum w tureckiej Antalyi. Wcześniej z zaufanym współpracownikiem Władimira Putina spotkał się szef węgierskiego MSZ.

Jak relacjonuje słowacki MSZ do rozmów doszło na wniosek strony rosyjskiej. 

 

- Bez komunikacji nie zostanie znalezione żadne rozwiązanie dyplomatyczne, a bez niego nie zakończy się wojna - powiedział po spotkaniu Juraj Blanar po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem. Bratysława twierdzi, że "konflikt rosyjsko-ukraiński nie może zostać rozwiązany na gruncie militarnym". 

 

- Poinformowałem ministra o stanowisku Republiki Słowackiej (wobec konfliktu) opartym na poszanowaniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego: integralności terytorialnej, suwerenności państw członkowskich zakorzenionych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Apelowałem o jak najszybsze wznowienie negocjacji pokojowych pomiędzy stronami i zaprzestanie walk - dodał Blanar.

Siergiej Ławrow spotkał się z Peterem Szijjarto

Słowacki premier Robert Fico przekazał prasie, że bilateralne rozmowy szefa MSZ z rosyjskim odpowiednikiem "miały jego akceptację" i są "przykładem zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej Słowacji wobec wszystkich stron świata". Na dowód tego polityk wskazał na sobotnie spotkanie słowackiego ministra obrony na podobnym szczeblu w USA.

 

Spotkanie, jedno z niewielu z udziałem wyższych urzędników europejskich i rosyjskich od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 r., zostało natychmiast skrytykowane przez słowackie partie opozycji. Zarzuty odparł Fico i wskazał, że Blanar i Ławrow rozmawiali o możliwościach, jakie może przynieść ukraiński szczyt pokojowy w Szwajcarii.

 

ZOBACZ: Szef węgierskiego MSZ śmieje się z Ławrowem. Spotkanie w dzień pogrzebu Aleksieja Nawalnego

 

Blanar jest kolejnym politykiem Grupy Wyszehradzkiej, który postanowił się spotkać z Siergiejem Ławrowem na marginesie szczytu w Antalyi. Wcześniej minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji, kamery uwieczniły moment gdy rozbawieni urzędnicy raczą się wspólną kolacją.

 

Mniej więcej w tym samym czasie w Moskwie chowano opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, który zmarł po zsyłce do kolonii karnej w Arktyce.

 

- Rosja woli współpracować z krajami takimi jak Słowacja i Węgry, które stawiają na pierwszym miejscu interesy narodowe, nawet jeśli są członkami Unii Europejskiej lub NATO - ocenił później bilateralne kontakty współpracownik Władimira Putina.

 

Piotr Białczyk / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie