Prezes PiS rezygnuje z politycznej emerytury. "To bardzo groźny przeciwnik"

Polska Piotr Białczyk / mak / Polsatnews.pl
Prezes PiS rezygnuje z politycznej emerytury. "To bardzo groźny przeciwnik"
Polsat News
"Śniadanie Rymanowskiego" w Polsat News i Interii

Goście "Śniadania Rymanowskiego" poróżnili się w ocenach deklaracji Jarosława Kaczyńskiego, który nie zamierza odchodzić z polityki. - Im dłużej Kaczyński rządzi w PiS tym lepiej dla rządu. Wszystkie partie zyskują w sondażach - powiedział Monika Rosa (KO). Z kolei Krzysztof Bosak ostrzegał przed popadaniem w huraoptymizm. - Kaczyński to groźny przeciwnik - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Jarosław Kaczyński ogłosił w tym tygodniu, że w 2025 r. na kongresie PiS zamierza odnowić swój przywódczy mandat. Wcześniej 74-letni polityk deklarował, że zamierza odejść na polityczną emeryturę. 

 

- To smutna życiowo historia. Jarosław Kaczyński nie ma życia prywatnego poza swoją formacją - oceniła Anna Maria Żukowska. Przewodnicząca KP Lewicy wskazała, że przez ponad dwie dekady istnienia prawicowej partii "nie wychowano żadnego następcy". 

 

- Zresztą tak samo jest w PO. Byli nowi następcy: Grzegorz Schetyna i Borys Budka. A na końcu i tak wrócił Donald Tusk - dodała posłanka.

 

Prezes PiS odwołuje polityczną emeryturę. K. Bosak: Nie należy go lekceważyć, to bardzo groźny rywal

Z kolei Monika Rosa cieszyła się z nowej deklaracji prezesa PiS.

 

- Im dłużej Jarosław Kaczyński rządzi w PiS tym lepsze mamy wyniki (koalicja rządząca - red.) - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

 

Lidera Zjednoczonej Prawicy bronił Zbigniew Bogucki. 

 

- Jarosław Kaczyński wielokrotnie doprowadził do wygranych wyborczych. To prezes jest twórcą Zjednoczonej Prawicy, dzięki której mieliśmy samodzielną większość. Widziałem wpis premiera Donalda Tuska (w którym cieszył się z deklaracji prezesa PiS - red.). PiS. Pewnie po tamtej stronie (rządu) jest obawa, że dopóki prezes rządzi to prawica jest silna i skonsolidowana - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel w "Gościu Wydarzeń": Donald Tusk sam się zakiwał w sprawie rolników

 

Z kolei Krzysztof Bosak ostrzegał przed "lekceważeniem" lidera PiS.

 

- Jarosław Kaczyński wielokrotnie to robił (deklarował przejście na emeryturę). Z perspektywy swojego pokolenia to młody polityk. To bardzo groźny rywal, który ograł już wielu - powiedział wicemarszałek Sejmu.

 

Do deklaracji prezesa PiS odniósł się także przedstawiciel Pałacu Prezydenckiego. 

 

- To  wewnętrzna sprawa ugrupowania. Natomiast kiedyś i tak musi dojść do zmian w kierownictwie partii - powiedział Piotr Ćwik.

Zielony Ład. "To absurd"

Podczas politycznej wymiany zdań politycy poróżnili się na temat unijnego Zielonego Ładu.

 

- To zostało narzucone przez Komisję Europejską, wiele krajów UE ma zastrzeżenia i to zostanie zmienione - oceniła Anna Maria Żukowska. Posłanka przypomniała, że na jej czele stoi Ursula von der Leyen wybrana głosami m.in. europosłów PiS.

 

- Nie znam się na rolnictwie, ale rozumiem, że to działa tak jak przedsiębiorstwo. A słyszę, że za dwa lata będą musieli zrezygnować z części firmy (...). To jest nieodpowiedzialne narzucanie prowadzenie biznesu - dodała.

 

ZOBACZ: Szczyt rolniczy w Warszawie. Premier: Rolnicy mają bardzo silne argumenty

 

Krzysztof Bosak (Konfederacja) przypomniał, że na zapisy Zielonego Ładu zgodził się premier Mateusz Morawiecki. Na konieczność zmian w polityce klimatycznej i energetycznej zwróciła Monika Rosa.

 

- Jestem posłanką ze Śląska (...), a górników oszukano. Nie zbudowano systemu odejścia od węgla, a wiadomo że do tego dojdzie. Prąd będzie tańszy z prosumenckich źródeł energii - wskazała posłanka Nowoczesnej. Jednocześnie dodała, że "Zielony Ład musi być zmodyfikowany".

 

W pewnym momencie Rosa zarzuciła Bosakowi, że ten "zaraz pewnie zacznie mówić o tym, że nie ma kryzysu klimatycznego" i wezwała do jak najszybszej dekarbonizacji gospodarki.

 

- To co pani mówi to absurd - replikował wicemarszałek Sejmu.

Protest rolników. Poseł PiS cytuje kibicowski transparent

Do zmian zapisów w Zielonym Ładzie w części rolniczej (dotyczącej pestycydów) wezwał Zbigniew Bogucki.

 

- Polska żywność będzie zdrowsza, ale droższa w produkcji. A ta z Europy Zachodniej będzie w stosunku do naszej bardziej konkurencyjna z powodu używania pestycydów (....). Byłem wczoraj na meczu Pogoni Szczecin z Legią Warszawa. Kibice przyjechali z transparentem "Choć jesteśmy ze stolicy to wspieramy was rolnicy" - powiedział poseł PiS.

 

Miłosz Motyka (PSL) przypomniał reprezentantowi prawicy, że to komisarz ds. rolnictwa (Janusz Wojciechowski z PiS) oraz europosłowie polskiej prawicy stoją za unijnymi przepisami dot. pestycydów. 

 

- Wie pan jak zagłosował PSL? Przeciw - powiedział wiceminister klimatu. 

 

ZOBACZ: Ceny energii. Minister Paulina Hennig-Kloska zapowiada nowe przepisy

 

Rolniczym protestom przygląda się Pałac Prezydencki.

 

- Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy, to jest bardzo ważny temat - powiedział Piotr Ćwik.

 

Poprzednie wydania programu "Śniadanie Rymanowskiego" dostępne są TUTAJ

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie