Marcin Ociepa w "Gościu Wydarzeń": Jarosław Kaczyński to za mało, żeby wygrać wybory

Polska
Marcin Ociepa w "Gościu Wydarzeń": Jarosław Kaczyński to za mało, żeby wygrać wybory
Polsat News
Marcin Ociepa w programie "Gość Wydarzeń"

- Jarosław Kaczyński to za mało, żeby wygrać wybory - oświadczył prezes stowarzyszenia OdNowa i poseł klubu PiS Marcin Ociepa "Gościu Wydarzeń". Polityk przyznał, że decyzja prezesa PiS o kandydowaniu na kolejną kadencję była dla niego pewnym zaskoczeniem. Podkreślił jednak, że Kaczyński jest "kamieniem węgielnym" partii i definiuje jej strategię.

Zdaniem posła Marcina Ociepy decyzja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by ubiegać się o kolejną kadencję na czele ugrupowania miała na celu zakończenie związanych z tym spekulacji. Jak zaznaczył, znajdujemy się u progu wyborów samorządowych i europejskich, a na horyzoncie są także i wybory prezydenckie, dlatego taka decyzja jest według niego zrozumiała.

 

Ociepa przyznał jednak, że nie do końca spodziewał się takiej decyzji prezesa PiS i dopuszczał możliwość, że zastąpi go ktoś młodszy. - Jarosław Kaczyński ma te zalety, że rozumie także swoje ograniczenia (...), co powoduje, że więcej zadań musi delegować na innych - mówił. Zapytany o to, jakie to ograniczenia polityk wymienił zdrowie i wiek.

"PiS zawdzięcza istnienie Kaczyńskiemu" 

Poseł przyznał, niepewność dotycząca przyszłości Kaczyńskiego powodowała i wciąż powoduje "gry, zabiegi i manewry liderów frakcji w Prawie i Sprawiedliwości".

 

ZOBACZ: PiS inauguruje kampanię wyborczą. Jarosław Kaczyński zdradził hasło

 

Ociepa odmówił jednoznacznej oceny decyzji prezesa PiS, podkreślił jednak, że "Jarosław Kaczyński jest człowiekiem, któremu dziś Prawo i Sprawiedliwość zawdzięcza swoje istnienie". - Jest kamieniem węgielnym tej partii i definiuje jej kierunki strategiczne, co utrudnia ewentualne przekazanie władzy - mówił.

 

- Trzeba to zrozumieć (...), to ma swoje zalety, ale i wady - dodał, przyznając, że rywalizacja o przywództwo w partii mogłaby być dla niej ożywcza, "jeśli się tym dobrze zarządzi".

 

WIDEO: Poseł o decyzji Kaczyńskiego: To za mało

Marcin Ociepa o Donaldzie Tusku: Jarosław Kaczyński jest jego jedyną agendą

Polityk odniósł się także do reakcji premiera Donalda Tuska na decyzję prezesa Kaczyńskiego. "Dobra wiadomość" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel w "Gościu Wydarzeń": Donald Tusk sam się zakiwał w sprawie rolników

 

Zdaniem Ociepy Tusk ma powody do radości, ponieważ Jarosław Kaczyński jest jego "jedyną agendą". - Oprócz antypisu mamy tylko i wyłącznie likwidacje: CBA, IPNu, CPK, laptopów dla uczniów, wakacji kredytowych - wymieniał poseł. - Jednym słowem: nie ma innej oferty - dodał.

"Polityka to nie jest sfera słów, tylko czynów"

Jako były wiceminister obrony Ociepa został także zapytany o ocenę pracy obecnego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Odpowiedź zaskoczyła prowadzącego.

 

- Na dzisiaj absolutnie spełnia moje oczekiwania - przyznał polityk. Podkreślił, że uważa ministra za państwowca, który "dziś ma retorykę antypisowską, ale w gruncie rzeczy będzie kontynuował naszą politykę".

 

ZOBACZ: "Musimy być gotowi na każdy scenariusz". Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ostrzega

 

- Polityka to nie jest sfera słów, tylko czynów. W słowach Władysław Kosiniak-Kamysz pręży muskuły (...), ale w czynach kontynuuje naszą politykę: i tą zakupową, i tą dotyczącą rozwoju liczebnego sił zbrojnych - stwierdził.

"Pieniądze z KPO tak czy siak zostałyby uwolnione"

Poseł skomentował także uwolnienie 137 mld euro dla Polski z KPO. W opinii Ociepy te środki i tak prędzej czy później zostałyby wypłacone. - Pewnie byłyby odblokowane wcześniej, gdyby nie nasze spory wewnętrzne w ramach Zjednoczonej Prawicy - przyznał. 

 

Podkreślił jednak, że było to nieuniknione, ponieważ wstrzymując pieniądze Komisja Europejska działała bezprawnie. Z tego powodu po wyborach musiało nastąpić ich odblokowanie, niezależnie od zwycięzcy. Zdaniem posła potwierdzeniem jego słów jest fakt, że środki trafią do Polski, choć nie doszło do reformy wymiaru sprawiedliwości, tylko "skoku na wymiar sprawiedliwości", jak również i na media publiczne.

 

ZOBACZ: "Mamy to!" Donald Tusk o odblokowaniu środków z KPO dla Polski

 

- Jeśli rozważamy to pod kątem praworządności, to na pewno doszło do tąpnięcia praworządności w Polsce - ocenił.

anw / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie