Wielka akcja policji w Polsce. Posypią się mandaty

Polska
Wielka akcja policji w Polsce. Posypią się mandaty
policja
Surowe mandaty i kary. Policja rozpoczęła akcję w całym kraju

Policjanci rozpoczęli akcję skierowaną do kierowców i pieszych. Przez cały marzec będą przypominać, że przeglądanie treści na smartfonach, czy słuchanie rozpraszającej muzyki to nie najlepszy pomysł, kiedy jesteśmy na drodze. Takie zachowanie może kosztować kierowców i pieszych życie, dlatego mandaty będą surowe.

1 marca ruszyła ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Na drodze - patrz i słuchaj".

 

Przez cały miesiąc policjanci będą przypominać, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z obserwacją drogi - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wielka akcja policji w Polsce. Posypią się mandaty 

Policjanci coraz częściej obserwują, jak korzystanie ze smartfonów, czy systemów głośnomówiących i radia w czasie jazdy rozprasza kierowców i przyczynia się do drogowych kolizji i wypadków. Podobnie jest z pieszymi, którzy zapatrzeni w ekrany telefonów, nie rozglądają się na przejściach dla pieszych i nie zauważają, że rozpędzony samochód może nie zdążyć wyhamować. 

 

Słuchawki w uszach utrudniają też rozpoznanie sygnałów nadjeżdżających karetek pogotowania, straży pożarnej albo policji. To właśnie piesi najbardziej narażeni są na skutki nieuwagi - swojej i kierowców. 

 

ZOBACZ: Auto samo wezwało policję. Tragiczny finał

 

Zgodnie z artykułem 45 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". 

 

Jak przypomina policja, rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami i skupianie się na ekranie telefonu, zamiast drodze jest wykroczeniem tak samo niebezpiecznym jak jazda pod wpływem alkoholu.

Telefony na cenzurowanym. Surowe mandaty i kary

Nieuważni kierowcy mogą za "korzystanie z telefonu w sposób niezgodny z przepisami" mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł i aż 12 punktów karnych.

 

ZOBACZ: Policjant złamał przepisy na drodze. Nagrał go kierowca

 

Uważać muszą także piesi, którzy według art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym nie mogą korzystać "z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych" 

 

Za takie zachowanie można otrzymać mandat w wysokości 300 zł. 

 

Aleksandra Kozyra / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie