Polityczne trzęsienie ziemi w sejmikach. Różnice są minimalne

Polska
Polityczne trzęsienie ziemi w sejmikach. Różnice są minimalne
AP/Ebrahim Noroozi
Premier Donald Tusk

Nowy sondaż przed wyborami samorządowymi prognozuje zmianę układu sił w sejmikach wojewódzkich. Koalicja Obywatelska minimalnie utrzymuje przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością i na wiosnę może mieć większość we wszystkich regionach poza dwoma wschodnimi województwami.

W nowym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" respondenci zmierzyli się z dwoma kwestiami. Pierwsze pytanie dotyczył frekwencji w nadchodzących wyborach samorządowych

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Koalicja Obywatelska rozpoczyna kampanię

 

Chęć wzięcia udziału w elekcji zaplanowanej na 7 kwietnia wyraziło nieco ponad 52 proc. ankietowanych. Do urn wyborczych nie zamierza się udać 43 proc. badanych, a decyzji w tej sprawie nie podjęło niespełna 4 proc.

Kto wygra wybory samorządowe?

W drugiej części sondażu Polaków zapytano o polityczne preferencje. Na czele znalazła się Koalicja Obywatelska, choć przewaga nad konkurencją jest minimalna

 

Chęć zagłosowania na partię Donalda Tuska wyraziło 30,6 proc. respondentów, a Prawo i Sprawiedliwość może liczyć 30,2 proc. poparcia. Jak wskazuje United Surveys, wynik KO niemal nie poprawił się od zeszłorocznych wyborów parlamentarnych.

 

ZOBACZ: Sondaż poparcia dla partii politycznych. 15 proc. badanych jest niezdecydowanych

 

Rosną za to notowania Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na koalicję Trzeciej Drogi chce zagłosować ponad 17 proc. Polaków, czyli o blisko 3 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. Z kolei wynik Konfederacji to 7,6 proc., a Lewicę poparłoby 8,5 proc. ankietowanych.

Wybory samorządowe 2024. Przewaga KO w sejmikach

W wyborach samorządowych w 2018 roku PiS miało bezwzględną większość w sześciu sejmikach. Sondaż prognozuje jednak diametralną zmianę sytuacji. Z przedstawionej przez United Surveys analizy wynika, że tym razem ugrupowanie zdobyłoby 202 mandaty do sejmików (o 42 mniej niż niemal sześć lat temu), a Koalicja Obywatelska miałaby 193 mandaty (o jeden mniej). 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski ogłosił hasło kampanii

 

W takim układzie partia Jarosława Kaczyńskiego byłoby w stanie zachować większość w sejmikach na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, ale w pozostałych województwach dominowałaby Koalicja. Jeżeli chodzi zaś o mandaty dla pozostałych ugrupowań, to Trzecia Droga zdobyłaby ich 126, Lewica - 11, Konfederacja - 4, a Bezpartyjni Samorządowcy i mniejszość niemiecka - po 3. 

 

Przypomnijmy, że zgodnie z wyborczym kalendarium, głosowania odbędą się 7 kwietnia, a ewentualna druga tura planowana jest dwa tygodnie później - 21 kwietnia

 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie