Akcesja Szwecji do NATO. Jest zgoda Węgier

Świat
Akcesja Szwecji do NATO. Jest zgoda Węgier
PAP/EPA/ZOLTAN MATHE
Premier Węgier Viktor Orban był za dołączeniem Szwecji do NATO

Węgierski parlament zdecydował "za" przyjęciem Szwecji do NATO. Wcześniej apelował do parlamentarzystów w tej sprawie premier Viktor Orban. Węgry są ostatnim krajem, który zaakceptował akcesję Szwecji do Sojuszu. "To członkostwo uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi" - skomentował szef NATO Jens Stoltenberg.

Za przyjęciem Szwecji do NATO głosowało 188 posłów - w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się 6 deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank).

 

Szwedzki wniosek o akcesję czekał na głosowanie od lipca 2022 roku. O przyjęcie go podczas otwarcia wiosennej sesji parlamentu zaapelował do parlamentarzystów premier Węgier Viktor Orban.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Powiem to Viktorowi Orbanowi prosto w twarz

 

Świadkiem głosowania był ambasador RP Sebastian Kęciek. "Dzisiejszy dzień jest historycznym momentem - napisał w mediach społecznościowych.

 

Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa lub przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera, który sprawuje obowiązki prezydenta po ustąpieniu z urzędu Katalin Novak.

Akcesja Szwecji do NATO. "Historyczny dzień"

Z decyzji Węgier zadowolony jest sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Z radością przyjmuję głos węgierskiego parlamentu za ratyfikacją członkostwa Szwecji w NATO. Teraz, gdy wszyscy sojusznicy wyrazili zgodę, Szwecja stanie się 32. członkiem Sojuszu. Członkostwo Szwecji uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi" - napisał w mediach społecznościowych.

 

Wdzięczność Węgrom wyraził również premier Szwecji Ulf Kristersson. "Historyczny dzień. Parlamenty wszystkich krajów NATO zagłosowały za członkostwem Szwecji w NATO. Jesteśmy gotowi wziąć na swoje barki naszą część odpowiedzialności za bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - napisał szef szwedzkiego rządu w serwisie X.

 

Była socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson, której rząd w maju 2022 roku podjął decyzję o złożeniu wniosku do NATO podkreśliła z kolei, że decyzja parlamentu Węgier "wzmacnia szwedzką obronność".

Węgrzy zgodzili się na akcesję Szwecji do NATO

Węgrzy wielokrotnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.

 

ZOBACZ: Wydatki na obronność. 18 państw zrealizuje zobowiązania wobec NATO

 

Rząd węgierski domagał się, aby przed głosowaniem w parlamencie do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson. Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził początkowo, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

 

Ostatecznie szef szwedzkiego rządu przybył do Budapesztu w piątek. Ogłoszono wówczas rozszerzenie dotychczasowej węgiersko-szwedzkiej współpracy wojskowej. W jej ramach do węgierskich sił zbrojnych dołączą cztery kolejne szwedzkie myśliwce Gripen.

Parlament przyjął rezygnację prezydent Katalin Novak

W poniedziałek parlament Węgier, oprócz poparcia wniosku Szwecji, przyjął rezygnację prezydent Katalin Novak, która ustąpiła z urzędu w następstwie skandalu związanego z ułaskawieniem osoby tuszującej pedofilię.

 

Za przyjęciem rezygnacji Novak głosowało 196 posłów, nikt nie był przeciw. Jeszcze tego samego dnia parlament wybrał nowego prezydenta. Został nim dotychczasowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Tamas Sulyok, który był kandydatem rządzącej koalicji Fidesz-KDNP, która posiada większość dwóch trzecich miejsc w parlamencie, potrzebnych do wyboru głowy państwa.

 

ZOBACZ: Polityczne trzęsienie ziemi na Węgrzech. Prezydent podaje się do dymisji

 

Katalin Novak została wybrana na prezydenta w marcu 2022 roku. Wcześniej zajmowała m.in. stanowisko sekretarza stanu ds. rodziny i młodzieży, a następnie ministra bez teki ds. rodziny w rządzie Viktora Orbana.

 

Prezydent ogłosiła 10 lutego swoją rezygnację ze stanowiska w atmosferze skandalu. Chodziło o ułaskawienie byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy Węgier, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilskich swojego szefa.

 

Do ułaskawienia doszło pod pretekstem wizyty papieża Franciszka w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku, ale sprawa wyszła na jaw dopiero niedawno. Novak darowała również wówczas karę skrajnie prawicowemu aktywiście Gyorgy’owi Budahazy’emu, skazanemu za terroryzm.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie