Decyzja amerykańskich polityków rozsierdziła Tuska. Wymowny komentarz

Polska Wiktor Kazanecki / Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Decyzja amerykańskich polityków rozsierdziła Tuska. Wymowny komentarz
X/Donald Tusk
Tusk komentuje decyzję USA ws. pakietu pomocy dla Ukrainy

Premier zareagował na decyzję Senatu USA, gdzie odrzucono ustawę przewidującą m.in. 60 mld dolarów na wsparcie Ukrainy. "Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie" - napisał w czwartek. Jak dodał, politycy, którzy podjęli taką decyzję, powinni się wstydzić.

W środę amerykański Senat - gdzie większość mają republikanie - odrzucił ustawę dotyczącą m.in. wsparcia dla Ukrainy i Izraela. Pakiet pomocy wart był 118 miliardów dolarów. 

 

Ustawa przewidywała przekazanie ponad 20 miliardów na wzmocnienie granicy USA w kontekście kryzysu migracyjnego. Były tam też zapisy, zgodnie z którymi Ukraina - zaatakowana przez Rosję - miała otrzymać 60 miliardów.

Tusk komentuje decyzję USA ws. pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela

Dodatkowo ponad 14 miliardów dostałby Izrael walczący z Hamasem. Część pieniędzy trafiłaby również do dowództwa USA na Morzu Czerwonym i na wsparcie partnerów Stanów Zjednoczonych w rejonie Indo-Pacyfiku.

 

W czwartek rano Donald Tusk opublikował wpis odnoszący się do decyzji senatorów z USA. "Drodzy Republikańscy Senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał po angielsku.

Trump przeciwko ustawie ws. imigracji i pakietu pomocy dla Ukrainy

Jednym z głównych przeciwników ustawy był Donald Trump. Były prezydent USA i aktualny faworyt prawyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych stworzył z nielegalnej imigracji główną część swojej kampanii wyborczej. Przed głosowaniem stwierdził, że "tylko głupiec albo radykalny lewicowy demokrata zagłosowałby za tą horrendalną ustawą graniczną"

 

"Ta ustawa jest wspaniałym prezentem dla demokratów i życzeniem śmierci dla Partii Republikańskiej (...) Nie bądźcie głupi" - apelował. Podkreślał również, że reformy na granicy nie powinny być "w żaden sposób i żadnej formie" powiązane ze środkami na pomoc zagraniczną.

 

Wcześniej Trump wielokrotnie wzywał republikanów do odrzucenia ponadpartyjnego kompromisu w sprawie migracji i środków dla Ukrainy, Izraela.

 

Jednak warto dodać, że fiasko projektu nie przekreśla ostatecznie szans na przyjęcie pakietu środków dla Ukrainy i Izraela. Jeszcze w czwartek pod głosowanie zostanie poddany osobny projekt wsparcia finansowego dla partnerów Ameryki.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie