Sondaż. Rosja zaatakuje Polskę? Wiadomo, co sądzą Polacy

Polska Aleksandra Boryń / sgo/ml / Polsatnews.pl
Sondaż. Rosja zaatakuje Polskę? Wiadomo, co sądzą Polacy
AP/ Alexander Kazakov, Kremlin Pool
Wojna na Ukrainie. Najnowszy sondaż, wiadomo co sądzą Polacy

Polacy coraz bardziej obawiają się inwazji Putina na nasz kraj - wynika z najnowszego sondażu. Rosjanie od dłuższego czasu zdają się zdobywać przewagę na froncie, czego efektem jest m.in. zajęcie Awdijiwki. A kto wie, czy nie będą chcieli zaatakować kolejnych państw, w tym Polski. Blisko 50 proc. naszych obywateli obawia się takiego scenariusza

Mimo że wkrótce będzie druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie, to kraj, który - zdaniem niektórych analityków - miał paść po kilku dniach wciąż dzielnie odpiera ataki wroga. Jednak zdaje się, że duch walki słabnie, a maleje również pomoc z zachodnich państw. Początkowo wiele osób wierzyło w zwycięstwo Kijowa - szczególnie przy płynącej pomocy militarnej z wielu stron - jednak teraz zaledwie 10 proc. Europejczyków wierzy, że to Ukraina wygra wojnę.

Sondaż w sprawie wojny na Ukrainie. Wiadomo, co sądzą Polacy

Według ekspertów ewentualne zwycięstwo Władimira Putina może otworzyć Rosji drogę do zaatakowania kolejnych bałtyckich państw. Z uwagi na to, że Polska od 24 lutego 2022 roku jest jednym z najbardziej zaangażowanych krajów w pomoc Ukrainie i jednocześnie jednym z najgłośniej krytykujących dyktatora Rosji, sprawia, że stajemy się potencjalnym celem.

 

Z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 47 proc. ankietowanych sądzi, że Putin będzie chciał zaatakować Polskę. To o 16 punktów procentowych więcej niż w podobnym badaniu z maja ubiegłego roku. Ok. 30 proc. twierdzi, że taki scenariusz raczej nie jest możliwy, a tylko niecałe 9 proc. uważa, że na pewno nie dojdzie do takiej sytuacji. Niecałe 15 proc. nie ma w tej kwestii zdania. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Sprowadzali auta dla wojska, sprzedali je w sieci. Wojskowy zatrzymany

 

Ankietowanych zapytano również o to, w jaki sposób - ich zdaniem - zakończy się wojna. Prawie 50 proc. sądzi, że konflikt będzie trwał latami i doprowadzi do wyniszczenia obu krajów. Zdaniem 14,1 proc. Rosjanie wygrają wojnę, a według 17,4 proc. to Ukraina wyjdzie zwycięsko z konfliktu. Ponad 20 proc. sądzi, że ciężko wskazać zwycięzcę wojny.

Co sądzą Ukraińcy o Polsce. Wynik sondażu

Co ciekawe, maleje liczba Ukraińców, którzy uważają Polskę za przyjazny kraj, jak wynika z sondażu grupy socjologicznej Rating. Na początku wojny to na naszych granicach ustawiały się wielokilometrowe kolejki osób, które szukały schronienia przed wojną, a Polacy ochoczo nieśli pomoc w każdej dziedzinie. 

 

Ale zdaje się, że i nasz entuzjazm nieco osłabł, a ostatnie protesty rolników pokazują, że Polska musi również zadbać o własne interesy. Początkowo aż 94 proc. mieszkańców Ukrainy twierdziło, że nasz kraj jest przyjaznym państwem, obecnie takie zdanie podziela 79 proc. Największą sympatią - 81 proc. - cieszą się Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Drugie miejsce należy do Niemiec, później jest Polska oraz Litwa, a dalej Kanada. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie